Magyarország is megszavazta a benzinüzemű autók kivezetését 2035-től
Magyarország is áldását adta az Európai Unió Tanácsában arra, hogy 2035-től betiltsák a benzin -és dízelüzemű autók árusítását az unióban. Előzőleg Németország blokkolta az ügyet, míg végül sikerült kiharcolniuk azt, hogy az úgynevezett e-üzemanyaggal hajtott járművek mentességet kapjanak.
2035-től kezdve csak nulla-kibocsátású járműveket lehet majd eladni az Európai Unióban - ezt a döntést hozták a tagállamok energiáért és közlekedésért felelős miniszterei Brüsszelben. Ez azt jelenti, hogy a belső égésű motorokat 2035-től kivezetik, azonban az úgynevezett e-üzemanyagokkal hajtott járművek német nyomásra kivételt kapnak.
Az ügyről az uniós közlekedési és energiaügyi miniszterei szavaztak Brüsszelben. Egyedül Lengyelország ellenezte a döntést, Románia és Bulgária pedig tartózkodott. Magyarország igennel szavazott az ügyben.
Előzőleg nagy feszültséget okozott az, hogy Németország a már három intézmény által kitárgyalt egyezség blokkolásával próbálta elérni azt, hogy az e-üzemanyaggal hajtott járművekre ne vonatkozzon a jogszabály. Végül sikerrel jártak, ezeket az autókat 2035 után is lehet majd forgalmazni. A németek vétója komoly feszültséget okozott a tagállamok között.
🚨 Just in: CO2 regulation for cars and vans adopted by EU Council. pic.twitter.com/jdHPR0ZnJF
— Jorge Liboreiro (@JorgeLiboreiro) March 28, 2023
"Németország Olaszországgal és Lengyelországgal együtt blokkoló kisebbséget alkotott és az utolsó pillanatig halogatták egy olyan dosszié elfogadását, amit egyébként már elfogadtak az intézmények. Elviekben nem támogatjuk az ilyen eljárást, mert ez nem tisztességes" - mondta Ribera Rodriguez spanyol környezetvédelmi miniszter.
Az e-üzemanyag egyébként szennyezést eredményez, de az előállítása során szén-dioxidot vonnak ki a légkörből, ezért tartja a bizottság klímasemleges technológiának. Az e-üzemanyaggal működő járművek egyébként benzinnel is ugyanúgy képesek üzemelni, ezért sokan tartanak attól, hogy a szabályozás kiskaput nyit a benzinhasználat számára.
Bizottsági források ezt úgy akadályozzák majd meg, hogy a jövőbeli autókba olyan érzékelőket építenek majd be, amelyek érzékelik majd azt, ha a járműbe az engedélyezett e-üzemanyag hagyományos benzint töltenek. Ebben az esetben nem indul majd az autó. Az Európai Bizottság 2026-ban felülvizsgálja majd a klímavédelmi célokat és javaslatot tehet majd az autóipari szabályok megváltoztatására is.