Magyar fejlesztésű, automata hulladékgyűjtő hajó mentheti meg a folyóinkat

2022.12.14

Bemutatták az első magyar automatizált folyótisztítót, a Robo-Collectet. A napenergiával működő hajó kameráival képes felismerni a vízen úszó hulladékot, a fedélzetén található gépezet pedig kiemeli és szelektálja is a szemetet.

Hankó Gergely, a PET Kupa egyik szervezője az avatáson elmondta: 10 éve járják a Tiszát palackokból készült hajóikkal. Rengeteg tapasztalatot gyűjtöttek és ezt mind bele tették a Robo-Collectbe, amit 2018-ban kezdtek el megépíteni. Az első bevetést jövőre tervezik.

Az új technológia két részből áll. Az egyik maga a hajó, amit úgy tervezett meg Gyalai-Korpos Miklós, hogy a lehető legkevesebb energiával tudja a lehető legtöbb hulladékot összegyűjteni. A második rész a válogató szalag, amely különösebb emberi beavatkozás nélkül képes 3 különböző halomba gyűjteni a vízben találtakat. Optikai eszközök, infravörös szenzorok és mesterséges intelligencia is segít a válogatásban, hogy a műanyag az újrahasznosító telepre kerüljön, az uszadék fa viszont vissza a folyóba.

Világviszonylatban és alvízi országként Magyarországon is egyre komolyabb problémát jelent a környezetbe és folyóvizeinkbe kerülő műanyag. Évente világszerte kb. 400 millió tonna műanyagot állítunk elő, amiből nem kevesebb mint 10 millió tonna a tengerekben, óceánokban végzi. Kutatások igazolják, hogy az óceáni műanyag kb. 80%-a a folyókon keresztül éri el az óceánokat.

Romániából és Ukrajnából évente 10 ezer tonna hulladékot hoznak magukkal a folyók Magyarországra. A helyzet pedig csak romlott a háborúval. Idén 300 ukrán cég menekült keletről Kárpátaljára, miközben legalább 200 településen szünetel a szemétszállítás.

Ezért is van kiemelkedő jelentősége azoknak a lokális innovációknak, amelyek helyben segítenek a szennyezés automatizált mérséklésén, ilyen a hulladékgyűjtő hajó is.