Lemond Boris Johnson a konzervatív párt vezetéséről, de őszig miniszterelnök marad
A tömeges lemondások és a kabinetben kialakult patthelyzet miatt végül a brit miniszterelnök úgy döntött, távozik a posztjáról. Brit politikai források szerint a döntést valamikor 8:30 körül közölte a párt illetékes bizottságának vezetőjével.
Mostanáig több mint 40 miniszter és kormánytisztviselő jelentette be, hogy nem tud tovább dolgozni Boris Johnson botrányoktól sújtott kabinetjében.

Szerdán a kormány tagjai egymás után keresték fel miniszterelnököt hivatalában, és megpróbálták elérni, hogy jelentse be lemondását. Johnson azonban nehezen viseli a bírálatot. Egyik kritikusát, a gazdasági felzárkóztatásért felelős tárca eddigi vezetőjét már menesztette is.
"Egy miniszterelnök feladata nehéz körülmények között, amikor kolosszális megbízatást kapott, az, hogy folytassa. Ezt fogom tenni"- jelentette ki nemrég a kormányfő.
Az ellenzéki Munkáspárt vezetője a lemondott kormánytagokat is bírálta, akik az előző botrányok idején még kiálltak Johson mellett. "Aki most kilép, annak egy cseppnyi tisztessége sincs. Nem ez az első eset, amikor a süllyedő hajóról elmenekülnek a patkányok" - közölte Keir Starmer.
A lemondások hátterében
Májusban Boris Johnsont egy parlamenti vitában élesen bírálták amiatt, hogy a koronavírus-járvány miatti korlátozások idején a miniszterelnöki hivatalban rendezett partikat, melyek egyikén maga is részt vett. Akkor közölte, hogy emiatt nem kíván lemondani. Hozzátette, hogy a kormány reméli, hogy most már "túlléphet" az ügyön és a brit népet érintő legfontosabbakra összpontosíthat.
A parlamenti vitára azután került sor, hogy nyilvánosságra hozták azt a 60 oldalas, bizonyító erejű fotókat is tartalmazó vizsgálati jelentést, mely szerint az összejövetelek közül "legalább néhány" súlyos mértékben megsértette a kormány meghatározó posztjain dolgozóktól elvárt magas szintű normákat, és azokat a magatartási normákat is, amelyeknek betartását éppen a kormány várta el a brit lakosságtól az adott időszakokban.
A Partygate néven elhíresült ügyben rendőrségi vizsgálat is zajlott, melynek eredményeként összesen 126 pénzbírságot róttak ki 83 kormánytisztviselőre, köztük Johnsonra is.
Az ügy párton belül is feszültséget okozott. A Partygate miatt Konzervatív Párton belüli bizalmi szavazást írtak ki, de június 7-én kiderült, hogy Johnson maradhat miniszterelnök, és tovább vezetheti pártját, noha párttársai 41,2 százaléka leváltotta volna.