Lassan luxuscikk lesz a vajból

2024.12.20

A karácsonyi ünnepi ételek közeledtével az európaiak újabb mindennapi kiadással szembesülnek, mivel a vaj ára az egekbe szökött.

Az Európai Unió 26 tagállamában a vaj ára 2023 októbere és 2024 októbere között átlagosan 19%-kal emelkedett.

Ez Szlovákiában 49%-os, Németországban és a Cseh Köztársaságban pedig 40%-os emelkedést jelentett az uniós adatok szerint, és a prognózis alapján a költségek tovább emelkednek.

Németországban egy 250 grammos vajtömb jelenleg általában 2,40 és 4 euró közötti összegbe kerül, márkától és minőségtől függően.

Mariusz Dziwulski közgazdász, a varsói PKO Bank Polski élelmiszer- és agrárpiaci elemzője szerint az emelkedés oka a csökkenő termelés miatt világszerte tapasztalható tejhiány, többek között az Egyesült Államokban és Új-Zélandon, amely a világ egyik legnagyobb vajexportőre.

Az európai vaj jellemzően magasabb zsírtartalmú, mint az Egyesült Államokban értékesített vaj. Emellett súly szerint, szabványos méretben értékesítik, így az élelmiszer-előállítók nem tudják az áremelkedést a csomagolási méret csökkentésével elrejteni, amit "zsugorításnak" neveznek.

A 19. századi franciaországi vajhiány vezetett a margarin feltalálásához, de a franciák továbbra is a kontinens legnagyobb vajfogyasztói közé tartoznak, többek között sütéshez és szószok készítéséhez használják.

A lengyel vásárlókat keményen sújtja

A vaj olyan fontos Lengyelországban, hogy a kormány stratégiai tartalékot képzett belőle, akárcsak a nemzeti gáz- és Covid-oltóanyagokból. A kormány kedden bejelentette, hogy az árak stabilizálása érdekében mintegy 1000 tonna fagyasztott vajat szabadít fel a központi tartalékból.

A vaj ára november eleje és december eleje között 11,4%-kal emelkedett Lengyelországban, az elmúlt egy év alatt pedig 49,2%-kal, és a december 8-án véget ért héten kilónként közel 37 lengyel zlotyra (8,7 euró) nőtt a kormányhivatal, a Nemzeti Mezőgazdasági Támogató Központ adatai szerint.

A vásárlók észrevették. "Minden hónapban drágul a vaj" - mondta a 77 éves Danuta Osinska, miközben egy varsói diszkont élelmiszerláncnál vásárolt.

Ő és férje imádják a vajat, de kis nyugdíjukból nehezen tudják kifizetni a gyógyszereket. Mostanában kevesebb vajat és több margarint fogyasztanak, bár az ízét kevésbé kedvelik.

"Összehasonlíthatatlan a kettő" - mondta Osinska. "A dolgok egyre nehezebbek és nehezebbek."

A vaj ára Lengyelországban politikai kérdéssé vált. A jövőre esedékes elnökválasztás miatt Donald Tusk centrista miniszterelnök ellenfelei őt és Polgári Platform pártját próbálják hibáztatni. Más lengyelek a nemzeti bank vezetőjét hibáztatják, aki az ellenzéki politikai táborba tartozik.

Agnieszka Maliszewska, a Lengyel Tejkamara igazgatója szerint a fogyasztók egy része a vaj ára alapján dönti el, hogy hol vásárol, ami az élelmiszerláncok közötti árháborúhoz vezetett, amely egyes esetekben mesterségesen alacsonyan tartotta az árakat a tejtermelők kárára.

Maliszewska úgy véli, hogy a vaj inflációját hazai, EU-specifikus és globális problémák magyarázzák. Szerinte Lengyelországban az elsődleges ok a tejzsírhiány, ami annak köszönhető, hogy a tejtermelők a szűkös profitpiacok és a kemény munka miatt bezárják vállalkozásaikat.

Ő és mások is arra hivatkoznak, hogy az ukrajnai orosz háború miatt megemelkedett energiaköltségek is befolyásolják a tejtermelést.

Dziwulski közgazdász szerint az aszály is szerepet játszhat a termelés csökkenésében. Szerinte a tavalyi csökkenő tejárak elriasztották a beruházásokat, és arra ösztönözték az uniós tejtermelőket, hogy több sajtot készítsenek, ami jobb jövedelmezőséget kínál.

Dziwulski szerint szerepet játszhat a kéknyelv-betegség kitörése is, amely egy rovarok által terjesztett vírusos betegség, amely az emberre ártalmatlan, de a juhok, tehenek és kecskék számára halálos lehet.

Az olívaolaj a dél-európaiak által választott "vaj"

A dél-európai országokat, amelyek sokkal nagyobb mértékben támaszkodnak az olívaolajra, kevésbé érinti a vajinfláció - vagy csak nem tartják annyira fontosnak, mivel sokkal kevesebbet fogyasztanak.

A CLAL tejpiaci elemző cég szerint tavaly óta Olaszországban átlagosan 44%-kal drágult a vaj ára. Olaszország Európa hetedik legnagyobb vajtermelője, de az olívaolaj a kedvelt zsiradék, még egyes desszertek esetében is. A vaj ára ezért ott nem okoz akkora riadalmat, mint Európa vajfüggő részein.

Eközben Párizsban Arnaud Delmontel cukrászmester, aki croissant-kat és pain au chocolate-t készít saját cukrászdájában, azt mondja, hogy csak szeptember óta 25%-kal emelkedett a vaj ára.

Azt mondja, hogy néhány versenytársuk a margarinra vált, amit ő nem kíván lemásolni.

"Ez annak eltorzítása, hogy mi is a croissant" - mondta Delmontel. "A croissant vajjal készül. Ez olyan, mintha egy Ferrarit Dacia-motorral árulnánk, de Ferrariként tüntetnénk fel. Ez nem tud működni. Az emberek észre fogják venni."