Koronavírus: a delta és a delta plusz miatt vékony jégen jár Európa

2021.06.30

Az Egyesült Királyságban az elmúlt héten újabb 35 ezer delta koronavírusos esetet regisztráltak, ez 46 százalékos növekedést jelent az előző héthez képest. Ez is mutatja, mennyivel fertőzőképesebb a delta és a delta plusz a korábbi mutánsoknál, hiszen a brit oltási program a legjobban szervezett Európában. Az eddigi tapasztalatok szerint az EU-ban engedélyezett vakcinák védenek a delta és a delta plusz variáns ellen is, így a fertőzés azok körében terjed gyorsan, akiket még nem oltottak be, illetve akik elutasítják az oltást.

A brit adatok azt mutatják, hogy a delta messze a legdominánsabb változat az országban, az Egyesült Királyság összes új esetének több mint 90 százalékát teszi ki.

Európa többi országában óvatosságra intik az embereket a brit tapasztalatokból kiindulva. Angela Merkel német kancellár is úgy fogalmazott, hogy a delta variáns miatt vékony jégen jár Európa.

Mi a delta és a delta plusz variáns?

Ezt a B.1.617.2 változatot először Indiában azonosították, és ez a SARS-CoV-2, a COVID-19 betegséget okozó vírus egyik mutánsa.

A WHO javaslatára a mutációkat a görög abc betűivel jelöljük, és nem annak az országnak a nevével, ahol észlelték. A földrajzi név megtévesztő lenne, hiszen a variánsok gyorsan terjednek a kontinensek között is, így hamis biztonságérzetet keltene azokban, akik azt hinnék, hogy a keletkezési helyén okoz gondot egy-egy mutáció.

Miért tartanak Európa vezetői a delta és a delta plusz variánsoktól?

A mutánsok a vírus terjedése során jönnek létre. Ezért baj, ha sokan utasítják el a védőoltást, mert körükben tovább terjed a koronavírus, és újabb mutánsok jöhetnek létre.

Ha nyár végéig nem sikerül elérni a nyájimmunitást Európában, számítanunk kell egy őszi-téli negyedik járványhullámra, amiben már a fertőzőképesebb variációk dominálnak majd. A szakemberek attól tartanak, hogy az eddig ismertnél nagyobb fertőzési arányt hozna egy ilyen forgatókönyv megvalósulása, ami az egészségügyi rendszereket túlterhelné.

Miért delta?

A delta variáns Indiában keletkezett. A hatalmas népességű országban kevés vakcina állt rendelkezésre az oltási programhoz, így a vírus nagy populáció körében, gyorsan terjedhetett, és közben kialakult egy, a korábbinál fertőzékenyebb mutáns.

Természetesen ha a vírus terjedését nem sikerül megfékezni, a mutálódás folyamata nem áll meg ott sem, ahol már létrejött egy újabb variáns, így a fertőzékeny deltához képest Indiában kialakult egy még fertőzőképesebb variáns, a delta plusz.

Mennyire terjedt el Európában?

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) előrejelzései azt mutatják, hogy a delta variáns augusztus végéig a kontinensen az összes covidos eset 90 százalékát teheti ki vagyis a prognózis a jelenlegi brit helyzethez hasonlót vetít elő Európára.

A stockholmi székhelyű ECDC szakértői abban is biztosak, hogy a jelenlegi járványügyi korlátozások enyhítése "a napi esetek gyors és jelentős növekedéséhez vezethet minden korcsoportban".

A tünetek ugyanazok?

A hírhedt száraz köhögésen, továbbá az íz- és szagvesztésen kívül egyéb tünetek is jelentkezhetnek, amelyek a koronavírus delta variánsával alakulnak ki.

Tim Spector professzor, aki az Egyesült Királyságban vezeti a Zoe Covid-tünetvizsgálatot, elmondta, hogy a legjellemzőbb tünetek most a fejfájás és az orrfolyás a deltás fertőzötteknél.

Egy YouTube-videóban azt is elmondta, hogy a betegség "másképp viselkedik most", és inkább hasonlít "súlyos megfázáshoz a fiatalabb népesség körében".

Ez azért vet fel problémát, mert nem erre nem figyelnek az emberek, az enyhe tünetektől nem tartanak: "Az első számú tünet a fejfájás, majd torokfájás, orrfolyás és láz" - tette hozzá a professzor.

Mi a Delta Plus?

Az emberek még meg sem ismerték a delta-változat kifejezést, és máris új variánst azonosítottak az indiai tisztviselők: a delta pluszt.

Rövid időn belül már távoli országokban is megjelent a mutáns, most az Egyesült Királyságban mutatták ki 42 páciensnél.

Egyelőre keveset tudni arról, hogy van-e eltérő hatása a deltához képest, annyi bizonyos csupán, hogy a delta plusz fertőzékenyebb variáns.

Mit tehetek?

Mivel az EU-ban engedélyezett védőoltások hatásosnak bizonyulnak a variánsokkal szemben is, a két dózis, illetve az egydózisú vakcinák beadása a védekezés legkönnyebb és leghatékonyabb módja.