Kínai hadihajók bukkantak fel Ázsia több pontján, riadóztatva Amerika szövetségeseit

2025.03.06

Tajvan és Vietnam után most már Ausztrália és Új-Zéland partjainál is megjelentek a kínai haditengerészet hajói. Az ázsiai és csendes-óceáni térségben sokan aggódva figyelik, vajon Trump őtőlük is éppúgy elfordul-e, mint Ukrajnától?

Kínai hadihajók több mint három hete kerülgetik Ausztrália partjait, Sydney-től 300 kilométerre haladnak el, és példa nélküli éleslövészetet tartanak Új-Zélanddal szomszédos határán. A gyakorlatok, amelyek hivatalos értesítés nélkül zajlottak, mély megdöbbenést váltottak ki mindkét nemzetben - írja a CNN.

Kína katonai erejének demonstrálása ugyanis ezzel már nem korlátozódik többé a Dél-kínai-tenger távoli vizeire vagy a Tajvani-szorosra. Kínai hadihajókat láttak ugyanakkor Vietnam és Tajvan közelében is, ami eddig is része volt a kínai haditengerészeti erődemonstrációnak a csendes-óceáni térségben, rendszeresen zavart keltve az Egyesült Államok szövetségeseinél.

Kína nem kért bocsánatot, ragaszkodott ahhoz, hogy betartja a nemzetközi jogot, az állami média pedig azt sugallta, hogy a nyugati országoknak hozzá kellene szokniuk a közeli vizeken tartózkodó kínai hadihajókhoz.

Kína ausztráliai nagykövete, Hsziao-csiang is kijelentette, hogy Kína nem jelent fenyegetést Ausztráliára, egyben jelezte, hogy további hadihajó-látogatásokra kell számítani.

A térség egyik nagyhatalmaként normális, hogy Kína a térség különböző részeire küldi hajóit, hogy különböző tevékenységeket folytasson - állította Hsziao az ABC ausztrál közszolgálati műsorszolgáltatónak, nem fejtve ki, mit ért "különböző tevékenységeken".

Amerika térségbeli szövetségesei természetesen élénk figyelemmel követték Zelenszkij ukrán és Trump amerikai elnök múlt pénteki dermesztő vitáját a Fehér Házban. Az összetűzés csak fokozta nyugtalanságukat: ha az USA hajlandó hátat fordítani Ukrajnának - és ezzel gyakorlatilag Vlagyimir Putyin orosz elnök európai agresszióját jutalmazza -, vajon ugyanezt megtenné-e Ázsiában is, ha egy harcias Pekinggel állna szemben?

Az indiai-csendes-óceáni térségben sok nemzet azt várja Amerikától, hogy kontroll alatt tartja a kínai agressziót - írja az amerikai hírcsatorna.

"Felmerül a kérdés, hogy az USA elkötelezett lesz-e a regionális biztonság mellett. De még ha elkötelezett is marad, mit fog kérni cserébe a Trump-kormányzat?" - tette fel a kérdést Collin Koh, a szingapúri S. Rajaratnam School of International Studies (RSIS) kutatója.

Sok szövetséges arra alapozott eddig, hogy az Egyesült Államok biztonsági garanciákat nyújt, és így korlátozhatják saját védelmi kiadásaikat. Hozzájuk is megérkezett azonban Trump üzenete az európaiaknak, hogy többet kell költeniük saját védelmükre, pláne, ha segíteni akarnak az ukránoknak.

"Ez egy döntési teszt, az biztos" - mondta a CNN-nek Drew Thompson, az RSIS egyik vezető munkatársa a kínai hadgyakorlatokról. "Kína most egy befolyási övezetet hasít ki a Csendes-óceánon, hogy tesztelje, vajon a régió országai ellenállnak-e neki."

"A Trump-kormányzat egyértelművé tette, hogy vége a toleranciának. Nem fogadja el az ingyenélőket. Szerintem azok az országok, amelyek ezt az üzenetet a legvilágosabban és leggyorsabban megértik, azok lesznek az Egyesült Államok jó partnerei, mert nem arról van szó, hogy az USA cserbenhagyja a szövetségeseket. Az USA csupán a legalkalmasabbakat helyezi előtérbe" - mondta Thompson.