Kína után Trump is nyitott arra, hogy Musk vegye meg a TikTokot
Peking állítólag kész arra, hogy az amerikai techmilliárdosnak adja el a céget, az új amerikai elnök pedig abban gondolkodik, hogy Musk vegye meg, és adja a felét az Egyesült Államok kormányának.
Donald Trumpnak nincs kifogása az ellen, hogy Elon Musk techmilliárdos vagy akár Larry Ellison, az Oracle társalapítója vegye meg a TikTokot. Az új amerikai elnök a Fehér Házban újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: szerinte a TikToknak félig az USA tulajdonában kellene lennie.
Musk neve nemrég merült fel a lapokban lehetséges vevőként. A The Wall Street Journal és a Bloomberg is azt írta, hogy a kínai kormány - korábbi merev álláspontját felülírva - fontolgatja a TikTok Musknak való eladását. A techmilliárdosnak, Trump bizalmasának jelentős üzleti érdekeltségei vannak Kínában: az általa irányított Tesla elektromos autógyártónak nagy üzeme van Sanghajban.
A 170 millió amerikai által használt videóalkalmazás ideiglenesen offline állapotba került, nem sokkal azelőtt, hogy vasárnap hatályba lépett egy törvény, amely szerint a kínai tulajdonosnak, a ByteDance-nek nemzetbiztonsági okokból el kell adnia, vagy be kell tiltania az alkalmazást.
Trump azonban - jogilag vitatott módon - hétfőn aláírta azt a végrehajtási rendeletet, amely 75 nappal elhalasztja a törvény végrehajtását, amelyet azután léptettek életbe, hogy amerikai tisztviselők figyelmeztettek: a kínai anyavállalat, illetve általa a pekingi kormány visszaélhet az amerikai felhasználók adataival. Az új elnök deklarált célja, hogy a TikTok 50 százalékban amerikai állami tulajdonban legyen.
A ByteDance szerint azonban Washington tévesen értelmezte a Kínához fűződő kapcsolatait, azzal érvelve, hogy tartalomajánló motorját és a felhasználói adatokat az Egyesült Államokban tárolják az Oracle által üzemeltetett felhőszervereken, és az amerikai felhasználókat érintő tartalom-moderációs döntések is az Egyesült Államokban születnek.