Kína első igazán durva visszavágása: szünetel a nélkülözhetetlen ritkaföldfémek exportja Amerikába
A Kína által Amerikába exportált ritkafémek nélkülözhetetlenek a modern gépkocsik és a katonai eszközök kritikus alkatrészeinek előállításához.
Kína felfüggesztette a kritikus ásványok és mágnesek széles körének exportját, ezzel fenyegetve az autógyártók, a repülőgépgyártók, a félvezetőgyártók és a katonai vállalkozók számára kulcsfontosságú alkatrészek beszerzését.
További bonyodalomként a Kínai Kereskedelmi Minisztérium megtiltotta a kínai vállalatoknak, hogy kapcsolatba kerüljenek az amerikai katonai vállalkozók egyre bővülő körével.
A baljós hírt maga az amerikai Belbiztonsági Hivatal tette közzé.
🚨Alert: Global Trade War - Beijing HALTS export of rare earth minerals in response to US trade war! — NYT
— US Homeland Security News (@defense_civil25) April 13, 2025
China developing ‘regulatory system’ to COMPLETELY block minerals from reaching ‘certain US companies!’ pic.twitter.com/cMLAAlWhbq
Az autóktól kezdve a drónokig, robotokig és rakétákig elengedhetetlen alapanyagok szállítását több kínai kikötőben leállították. A pekingi kormány olyan új szabályozási rendszert dolgoz ki, amely - bevezetése esetén - végleg megakadályozhatja, hogy amerikai katonai vállalkozókhoz is eljussanak a szállítmányok.
A ritkaföldfém mágnesek 90 százalékát Kínában állítják elő. A fémeket és a velük készült speciális mágneseket már csak speciális exportengedéllyel szállíthatjuk ki Kínából. A világtartalék nem segíti ki az Egyesült Államokat akkor sem, ha az egészet megszerzi, ami képtelenség.
Megdöbbenés és tanácstalanság Amerikában
Az amerikai iparági vezetők máris jelezték félelmeiket, hogy ha a folyamat elhúzódik, akkor a Kínán kívüli jelenlegi ásvány- és termékkészletek kimerülhetnek.
Ha a detroiti és másutt működő gyárakban kifogynak az erős
ritkaföldfém-mágnesek, az megakadályozhatja őket abban, hogy olyan
autókat és más termékeket szereljenek össze elektromos motorokkal,
amelyekhez ilyen mágnesekre van szükség. A vállalatok vészhelyzeti
készletei erősen eltérőek, de a legtöbbjük nincs hosszú távra feltöltve
nyersanyag-tartalékokkal.
A hiányzó anyagok nem csak a motorok az elektromos autók, drónok, robotok, rakéták és űrhajók kulcsfontosságú alkotóelemei. Ritkaföldfém-mágneses villanymotorokat is használnak olyan kritikus feladatokhoz, mint a kormányzás.
A fémek a sugárhajtóművek, lézerek, autófényszórók és bizonyos gyújtógyertyák gyártásához használt vegyszerekbe is bekerülnek. Létfontosságú összetevői a kondenzátoroknak, amelyek a mesterséges intelligencia szervereket és okostelefonokat tápláló számítógépes chipek elektromos alkatrészei.
Daniel Pickard, az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselői Hivatala és a Kereskedelmi Minisztérium kritikus ásványokkal foglalkozó tanácsadó bizottságának elnöke aggodalmának adott hangot a ritkaföldfémek elérhetősége miatt.
"Súlyos hatásai lehetnek az exportellenőrzésnek vagy tilalomnak az Egyesült Államokban? Igen" - mondta. A ritkaföldfém-probléma gyors megoldására nem csak az amerikai érdekek miatt van szükség, hanem mert az export tartós megszakítása sértheti Kína megbízható beszállítói hírnevét is.
James Litinsky, az MP Materials bányavállalat ügyvezető elnöke azt mondta, hogy a katonai vállalkozók ritkaföldfém-készleteinek apadása különösen aggasztó. "A drónokat és a robotikát széles körben tekintik a hadviselés jövőjének, és látottak alapján a jövőbeli ellátási láncunk kritikus bemenetei leálltak" - mondta. Az MP Materials birtokolja az egyetlen ritkaföldfém-bányát a kaliforniai sivatagban, és azt reméli, hogy az év végén Texasban megkezdheti a mágnesek kereskedelmi gyártását a General Motors és más gyártók számára. Biztosat azonban nem tud ígérni, és a legkevésbé azt, hogy az egész USA-t ellátja a szükséges alapanyagokkal.