Kidobásra ítélt tárgyak felújítása, uniós pénzből

2022.02.01

Miért dobjuk ki, amit újra lehet hasznosítani vagy meg lehet javítani? Egy európai projekt eltökélt abban, hogy a tárgyak új életet kapjanak. Kilenc országban - köztük Magyarországon - 10 partner fogott össze a SURFACE program keretein belül, hogy kevesebb szemét termelődjön. Smart Regions című adásunkban az olaszországi példát mutatjuk be.

Vicenza egy olyan művészet úttörője, amely második életet ad a tárgyaknak. Nem messze ennek az olasz városnak a történelmi központjától az Insieme, vagyis Együtt nevű, 1979-ben alapított szövetkezet dolgozói bútorokat és mindenféle tárgyakat gyűjtenek a környéken, amelyek amúgy a szemét között végeznék. Ezeket a tárgyakat újrahasznosítják vagy felújítják, és aztán eladják őket.

Ez a szövetkezet résztvevője a SURFACE nevű európai projektnek, amely a pazarlás ellen küzd, támogatva a tárgyak újrahasznosítását.

A nigériai Sylvester két éve dolgozik itt. A társadalmi-foglalkoztatási integráció az Insieme egyik legfontosabb célja. Sylvester feladata, hogy átválogassa, mi az, amit végleg ki kell selejtezni, és mi az, ami újrahasznosítható.

Évente több mint ezer tonna holmi érkezik be a szövetkezethez, ebből általában 700 tonnát sikerül felújítani és eladni. A legértékesebbek a biciklik, apró elektronikai eszközök és a ruhák.

Katharina varróműhelyében felhalmozódnak a férfi kasmírzakók, nem kellenek senkinek. Mielőtt eladná őket, új külsőt ad nekik, mert - mint mondja - nemzedékek kellenek ahhoz, hogy a kasmír lebomoljon a természetben.