Ki kicsoda az új Európai Bizottságban?
A teljes testület a jövő héten Strasbourgban kapja meg a végső megerősítő szavazást.
Ursula von der Leyen 26 európai biztosból álló új csapatot állított össze, hogy az európai végrehajtó hatalmat a kiszámíthatatlanság ötéves új szakaszába vezesse.
Az idáig vezető út nem volt éppen egyszerű: három jelölt - Teresa Ribera, Raffaele Fitto és Várhelyi Olivér - olyan pártpolitikai viták célpontjává vált, amelyek azzal fenyegettek, hogy elodázzák Von der Leyen bizottsága második mandátumának kezdetét, amely most az eredetileg tervezett december 1-jén lép hivatalba.
A jobbközép Európai Néppárt (EPP) a spanyol Népi Párt (PP) támogatásával heves kampányt indított Ribera ellen, és őt tette felelőssé a valenciai árvizekre adott válaszlépésekért. Ribera, aki jelenleg Pedro Sánchez kabinetjének minisztere, azzal vágott vissza, hogy a természeti katasztrófák kezelése elsősorban a regionális kormányzat feladata, amely Valenciában a PP irányítása alatt áll.
Eközben a Szocialisták és Demokraták (S&D), valamint a Renew Europe liberálisai elítélték Raffaele Fitto kinevezését a Bizottság egyik ügyvezető alelnökévé, és arra figyelmeztettek, hogy az olasz Giorgia Melonival és az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) csoporttal való kapcsolata a szélsőjobboldali politika veszélyes normalizálását jelenti.
A szocialisták és a liberálisok is ellenezték Várhelyi Olivért az Orbán Viktorral való szoros kapcsolata és a viták hosszú sora miatt, beleértve azt a hírhedt epizódot, amikor Várhelyit azon kapták, hogy egy bekapcsolva maradt mikrofonba beszélve "idiótáknak" nevezte az európai parlamenti képviselőket.
A huzavona napokig tartó, zárt ajtók mögött zajló intenzív tárgyalásokat eredményezett, amelyek szerda este tetőztek azzal a megállapodással, hogy minden függőben lévő jelölést feloldanak. Ribera és Fitto tárcája változatlan maradt, míg Várhelyit megfosztották a reproduktív jogokkal és az egészségügyi felkészültséggel kapcsolatos feladatkörétől.
Az Európai Néppárt, az S&D és a Renew közös nyilatkozattal próbálták rendezni nézeteltéréseiket, hogy megerősítsék a centrista koalíciót. A Zöldeket, akik megszavazták Von der Leyen újraválasztását, és számos politikai elképzelésével egyetértenek, kirekesztették a paktumból.
A nyilatkozat, amelyet egyes parlamenti tisztviselők "koalíciós megállapodásként" üdvözöltek, nem kötelező érvényű, ami azt jelenti, hogy az EPP könnyen lemondhat a kötelezettségvállalásairól, és újra összefoghat a szélsőjobboldali pártokkal a nemrég "venezuelai koalíciónak" keresztelt együttműködés részeként.
A centrista megállapodás mindenesetre némi lélegzetvételnyi teret ad Von der Leyennek második elnökségének megkezdéséhez, amelynek során az Európai Bizottságnak számos hatalmas kihívással kell szembenéznie, mind belföldön, mind külföldön.