Kereskedelmi sikerek, óvatos politikai nyelvezet az EU-Latin-Amerika-csúcson
Nicaragua az egyetlen ország aki nem értett egyet a zárónyilatkozattal, mivel az az Ukrajna elleni háborúra utal. A szöveg azonban az Atlanti-óceán két partján tapasztalható, eltérő érzékenység miatt felhígult, és nem ítélte el az agressziót.
"Rendkívül elégedettek vagyunk, hogy nagyon erős pozíciót tudtunk elérni 60 ország részvételével, az EU és a CELAC-országok (Latin-amerikai és karibi államok közössége) asztala körül helyet foglalva. Kollégámmal, Ralph Gonsalvessel. aki ennek a csúcstalálkozónak a társelnöke, megjegyeztük, hogy csak egy ország nem tudott megegyezni egy bekezdés miatt" - jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.
A másik vitatott téma az volt, hogy miként lehet hivatkozni a múltbeli transzatlanti rabszolga-kereskedelemre. Egy bekezdéssel oldották ezt meg, amely elismeri és sajnálja az emberek millióinak okozott kimondhatatlan szenvedést, de a jóvátétel nem került bele.
A csúcstalálkozó mindenekelőtt az Atlanti-óceán két partja közötti kereskedelmi kapcsolatok újraindítását szolgálta. Az Európai Bizottság 45 milliárd euró értékű beruházást ígért konkrét projektekre. Számos megállapodást írtak alá, köztük a Chilével kötött egyetértési megállapodást, amely partnerséget hoz létre a nyersanyagokkal kapcsolatban. "Ez az első alkalom, hogy sikerült megvitatni és világosan beszélni egy olyan mechanizmusról, amely megszünteti a természeti erőforrások ipari méretű kivonását Latin-Amerikából. Ez az az elképzelés, hogy Latin-Amerika csak az elsődleges termelés szállítója, és mindig megakadályozták ennek a termelésnek az iparosításában. És ez az első alkalom, hogy őszintén és tisztán beszélhetünk erről a helyzetről. Félig tréfásan, félig komolyan, öt évszázadba telt, de végül sikerült elérni" - nyilatkozta Alberto Fernández, Argentína elnöke.
Az Európai Unió igyekszik ellensúlyozni Kína növekvő befolyását a térségben, mivel az ázsiai nagyhatalomnak sikerült a második fő kereskedelmi partnerré válnia az USA mögött és az EU előtt.