Irán "őszinte és konstruktív" tárgyalásokat folytatott európai államokkal a nukleáris programjáról
Irán és három európai állam közölte, hogy hétfőn "őszinte és konstruktív" tárgyalásokat folytattak Teherán nukleáris programjáról, alig egy héttel Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépése előtt. Kevesebb mint két hónapon belül ez volt a második ilyen tárgyalás.
Számos globális konfliktus megoldása látszik felgyorsulni a megválasztott amerikai elnök beiktatása előtt: most ismét Irán nukleáris kapacitása volt a téma, miután Teherán és a három európai hatalom, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország (az úgynevezett E3-ak) tavaly novemberben Genfben már tartottak erről egy "diszkrét" találkozót.
A hétfőn megvitatott témákról vagy akár a megbeszélések helyszínéről kevés részlet derült ki, de mindkét fél azt mondta, hogy a tárgyalások "konstruktívak" voltak, és a felek megállapodtak a folytatásban - írja az Euractiv.
Az iráni ISNA hírügynökség jelentése szerint Majid Takht-Ravanchi iráni külügyminiszter-helyettes találkozott "az E3-ból érkező kollégáival", akikkel "megvitatták a kölcsönös érdeklődésre számot tartó kérdéseket, köztük a szankciók feloldásáról szóló tárgyalásokat, a nukleáris kérdést és a térségben kialakult aggasztó helyzetet".
A brit, francia és német képviselők az X-en azt írták: "Kihívást jelentő körülmények között megvitattuk az aggodalmakat, és megismételtük a diplomáciai megoldás iránti elkötelezettségünket. Megállapodtunk abban, hogy folytatjuk a párbeszédet."
Első mandátuma idején Trump a "maximális nyomásgyakorlás" politikáját követte Teheránnal szemben, és kivonult Irán és a Nyugat nukleáris megállapodásából, amely a szankciók enyhítéséért cserébe korlátozta Irán nukleáris programját.
A 2015-ös nukleáris paktum újjáélesztésére irányuló erőfeszítések azóta is meghiúsultak, és európai tisztviselők többször is csalódottságuknak adtak hangot amiatt, hogy Teherán nem tartja magát az egy egyezményhez - írja a brüsszeli lap.
Tavaly decemberben Nagy-Britannia, Németország és Franciaország azzal vádolta Teheránt, hogy mindenféle hiteles indoklás nélkül "példátlan szintre" növelte a magasan dúsított uránkészletét.