Intenzív lobbizásba kezdtek az európai gyógyszeripari cégek az új uniós szabályok bemutatása előtt
Intenzív lobbizásba kezdtek az európai gyógyszeripari cégek képviselői az iparág uniós szabályainak átalakítása előtt. Az Európai Bizottság ugyanis március végén javaslatot tesz a gyógyszeripari törvények felülvizsgálatára.
Reklámkampányt indítottak Brüsszel uniós negyedében a gyógyszeripari lobbisták. Arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy Európa vesztésre áll a biotechnológiai kutatások terén az Egyesült Államokkal és Ázsiával szemben.
"Nagyon nagyok a különbségek. Az Egyesült Államok és Európa befektetései között húsz éve még 2 milliárd euró volt a különbség, mára ez 25 milliárd euró. Ezzel ezer százalékosra nőtt a különbség. Nagyon aggasztó ez a trend és szeretnénk megfordítani ezt" - mondta Nathalie Moll, az európai gyógyszergyártókat tömörítő lobbiszervezet, az EFPIA igazgatója.
A lobbisták felhívták a figyelmet arra, hogy 25 évvel ezelőtt még az új gyógykezelések fele származott Európából. Mára ez az arány 20 százalékra csökkent. A gyógyszeripar szerint az Európai Bizottságban készülő szöveg hátrányosan érintené a versenyképességüket és a foglalkoztatást. Emiatt szerintük újabb cégek vándorolhatnak el a kontinensről.
"Az elmúlt években azt láthattuk, hogy a klinikai kutatás egy része a világ más részeire költözött. A befektetések is az Egyesült Államok felé vették az irányt. Korábban Európa vezető szerepet töltött be a biotechnológiában, de mára ez a szerep Amerikáé lett. Szeretnénk, ha Európa visszaszerezné a vezető szerepét" - mondta az MSD nevű gyógyszercég szabályozással foglalkozó vezetője, Virginia Acha.
Az európai gyógyszeripari szektor jelenleg 43 milliárd eurós befektetést vonzza kutatás-fejlesztésbe és közvetve 2,5 millió ember alkalmaz. Az Európai Bizottság a készülő jogszabályokról azt hangsúlyozza, hogy azokkal úgy szeretnék elérni a kutatás támogatását, hogy közben a gyógyszerek is megfizethetőek maradjanak.