Súlyosbodik a magyar droghasználat az éves európai jelentés szerint
Magyarországon is megjelentek az idősek a kábítószert rendszeresen fogyasztók között, hazánkban is emelkedik a túladagolásban meghaltak száma és átlagéletkora, egyre több magyar válik intravénás szerhasználóvá, és a koronavírus-járvány idején sem csökkent a kereslet-kínálat az illegális kábítószerpiacon. Nyilvánosságra hozták a legújabb európai drogjelentést, ami Magyarországra vonatkozó megállapításokat is tartalmaz.
A fű továbbra is toplistás
Európában továbbra is a marihuánát használják a legtöbben az illegális pszichotróp szerek közül, ezt követi a mennyiségi rangsorban a kokain, az MDMA, az amfetaminok, a folyamatosan változó és olcsó dizájnerek és az ópiátszármazékok.
Magyarországra is igaz, hogy a kannabisz a legelterjedtebb, könnyű hozzáférni és az alkohollal történő lerészegedés költségeihez képest még mindig olcsónak számít.
A fű ártalmairól kevés szó esik, használóik azt hangoztatják, hogy ez a legkevésbé ártalmas drog. Azonban ez is pszichoaktív szer, a THC rendszeres használata először a személyiség legszerethetőbb vonásait halványítja, majd veszi el a függők személyiségéből, később pedig komolyabb és kóros pszichés problémákat okoz.
Emiatt aggasztó, hogy a 2018-as adatokat összesítő jelentésben emelkednek az európai és a hazai számok.
Idehaza gyakran nem tudni, mi van a zacskóban
Az EU tehetősebb államaihoz képest Magyarországon nagyobb probléma, hogy meglehetősen változó a marihuánaként értékesített termékek. Egy átlagos felhasználó "megbízható forrás" hiányában gyakorlatilag alig tudja megítélni, hogy milyen fajta növényi őrlemény van a számára kínált adagolós zacskóban.
A szintetikus fűként is emlegetett készítmény nem igazi indiai kender, hanem látványában hasonló növényi őrleményre fecskendezett mesterséges hatóanyag. Spray techninkával fecskendezik a levelekre a hatóanyagot, így a cseppek nagysága és eloszlása esetleges, emiatt a fogyasztó nem is lehet tisztában az általa használt adag pontos dózisával. Olcsósága miatt Magyarországon nagyobb arányban elterjedt és okoz problémát, mint Nyugat-Európában.
A 2020-as európai drogjelentés szerint a kannabiszhoz hasonlóan a kokainfogyasztás is nőtt az EU-ban. A megállapítás Magyarországra is érvényes.
A kokain Kelet-Európában is terjed
A kokain lefoglalások száma és mennyisége minden korábbit felülmúlt a legutóbb vizsgált időszakban. 2018-ban a kábítószerből 181 tonnát foglaltak le.
A nagy mennyiségű lefoglalásokban az országok közül elsősorban Belgium, Spanyolország és Hollandia vesz részt.
A mutatók azt jelzik, hogy a kokain az európai piacon könnyen hozzáférhető, és a jelek szerint olyan országokban is terjed, ahol korábban nem volt gyakori.
Magyarországon finoman szólva változó a minőség
Magyarországon további problémát jelent, hogy nagyon ingadozó a fogyasztókhoz kerül kokain minősége, a terített szerben változó a hatóanyag koncentrációja. Számos rosszullét vezet ahhoz, hogy a kokainként árult készítmény egyéb anyagokat vagy csak azokat tartalmaz. Ennek az ellenkezője is előforduló és veszélyes jelenség, ugyanis a nagy dózisokhoz nem szokott szerhasználókat szabályosan kiüt egy magasabb koncentrációjú, jobb minőségű szállítmány.
A belső szerveket intenzívebben károsító, a személyiség leépülése mellett a fizikai egészséget is gyorsabban romboló crack kokain használata Nyugat-Európában erősödik. Magyarországon még nem elterjedt széles körben, de ismeretes a hazai használat.
A kábítószer nagy hatóanyag-tartalma a kezelési szolgáltatásokra, sürgősségi betegmegjelenésekre és kábítószer okozta halálesetekre vonatkozó adatokkal együttvéve arra utal, hogy a kokainnak mára fontosabb szerepe lett az európai kábítószer-problémában.
A statisztikák alapján úgy tűnik, hogy a kokain a kábítószerrel összefüggő erőszakos cselekményeknek is fontos mozgatórugója.
Élő emberes kísérletek
Az extasyként és egyéb pörgetőként emlegetett készítmények csoportja egyre követhetetlenebb diverzifikációjú a szakemberek és a fogyasztók számára is. A jogszabályok kijátszására törekednek a készítők és dílerek, ezért olyan módosított molekulákat igyekeznek forgalmazni, ami nem ütközik jogszabályba.
Az EU-ban régóta kongatják a vészharangot a szakemberek, hogy élő emberes kísérletek zajlanak a drogpiacon, és ez Magyarországra különösen igaz. Olyan gyorsan jelennek meg az új pszichoaktív szerek, hogy gyakran a dílerek sem tudják pontosan, mit is adnak el a használóknak.
A díler se tudja, mit árul
Bár a törzsvevőknek gyakran csak olyan anyagot értékesít a terjesztő, amiről már kapott visszajelzést egy-két kuncsafttól, illetve maga is kipróbálta. Azonban ezek néhány alkalomra szorítkozó tapasztalások, amiből nem lehet következtetni egy szer általános hatásmechanizmusára.
Magyarország leszakadó régióiban és a szegényebb társadalmi csoportokban a legnagyobb probléma az életveszélyesnek nyugodtan nevezhető, alig ismert szerek használatának növekedése.
Az olcsó anyagok gyakran okoznak intenzívebb, akár rosszullétet keltő élményt, de hatásuk hamarabb elmúlik, ezért gyakrabban fogyaszt újabb adagot a használó. A szervezetben ugyanakkor intenzívebb rombolást hajtanak végre ezek a szerek, amikből több mint ötvenet említ az európai drogriport legújabb publikációja.
Amfetamin és MDMA: fejlett vegyszerhasználat jelei
2018-ban az Európai Unióban az amfetamin előállításához használt prekurzorokból és alternatív vegyi anyagokból minden eddiginél többet, 73 tonnát foglaltak le. Az APAA alternatív vegyi anyag lefoglalásai az utóbbi években meredeken emelkedtek, 2017-ben a 2018-ashoz képest megháromszorozódtak, és elérték a 30 tonnát.
Az Európai Unióban 2018-ban a jelentések szerint huszonhárom aktív MDMA-laboratóriumot számoltak fel, és ezek közül a legtöbbet (20) Hollandiában leplezték le. Spanyolországban 2, Svédországban pedig 1 MDMA-laboratóriumot derítettek fel, ami arra utal, hogy megkezdődhetett a termelési helyszínek diverzifikálódása.
Egyre fiatalabbak és egyre idősebbek
Magyarországon is problémát jelent a drogfogyasztás szokásainak életkori kitolódása mindkét irányban. Egyre fiatalabbak próbálják ki a különböző szereket, és válnak rendszeres használóvá, és egyre idősebb életkorra tolódik ki a rendszeres használók korcsoportja az EU-ban és idehaza.
Amfetamin és MDMA: fejlett vegyszerhasználat jelei
A kannabisz, az amfetamin, a metamfetamin és az MDMA esetében jelentős mértékűre nőtt az európai előállítás aránya, ami azt jelenti, hogy az EU külső határain már nem vehetik észre a határőrök az ilyen tiltott szerek behozatalát, így a szállítmányok nehezebben fülelhetők le.
Míg a drágább pszichoaktív szerek nagyobb hányada készül fejlett vegyipari technológiával Európában, az olcsó és gyorsan változó szintetikus anyagok túlnyomó része a fejlődő országokból származik, teljesen ismeretlen minőségi tulajdonságokkal és hatásmechanizmussal.
A nagy mennyiségben fogyasztott kokainról elmondható, hogy egyre növekvő hányadban készítik Európában, de nagy részét még mindig a harmadik világból hozzák a terjesztők.
Amfetamin és MDMA: fejlett vegyszerhasználat jelei
Növekszik a droghasználat okozta halálesetek száma egész Európában, és egyre idősebb korosztályból kerülnek ki a túladagolás áldozatai.
Az EU-ban negyven év fölött van a túladagolásban meghaltak átlagéletkora, ami azt jelenti, hogy a nyugdíjas korosztály is érintett.
Magyarországon minden ötödik túladagolt idősebb 40-nél
Az unió nyugati országai között több olyan is akad, ahol a túladagolás miatt meghaltak háromnegyede idős, így Luxemburgban vagy Portugáliában.
Dánia, Hollandia, Spanyolország és Horvátország esetében a túladagolás miatt meghaltak kétharmada negyven év feletti.
Magyarországon minden ötödik túladagolásos halálesetben idősebb negyven évesnél az áldozat, és egyenlő mértékben, 40-40 százalékban oszlik meg a fiatalok/fiatal felnőttek és a 30-39 évesek korcsoportja.