Hosszú távon áremelkedéshez és boltbezárásokhoz vezethet az árrésstop

2025.03.18

Az intézkedés, amely az elszabaduló élelmiszerinflációt lenne hivatott fékezni, a kormány tervei szerint május 31-ig marad érvényben.

Miután múlt héten kiderült, hogy februárban 7,1 százalék volt az élelmiszer-infláció, a miniszterelnök bejelentette: árrésstopot vezetnek be a kiskereskedelmi láncokra, 30 alapvető élelmiszer esetében.

Fontos tisztázni: az árrés nem a cégek haszna, hiszen ebből fizetik ki a béreket, a rezsit, a szállítást, mindent, ami a beszerzési áron túlmegy, és az csak a végén derül ki, hogy mekkora lesz a profitjuk. Ráadásul az ágazatnak van egy különadója is.

Gazdasági szakértők szerint az intézkedés inflációra gyakorolt hatása nagyon korlátozott lehet, és ha valamennyire le is nyomja az élelmiszerek árát, legfeljebb néhány hónapig lesz érezhető.

Az elmúlt években a kormány nem először avatkozik bele a piacba. Az Euronews által megkérdezett gazdasági elemző egy ilyen lépés hosszú távon mindenképp rizikós lehet.

"Volt, hogy készlethiány alakult ki, az árstop megszűnése után ijesztően megnőttek az árak. Nemcsak az élelmiszereknél, hanem az üzemanyag-piacon is volt árszabályozás, és amikor kivezették, akkor magasabb árréssel kezdtek dolgozni a piaci szereplők, tehát mindenképp van ennek valamekkora veszélye" - fogalmazott Szász Péter, a Portfolio elemzője.

Ha a kisebb üzletek nem követik az árváltozásokat, akkor vásárlókat veszíthetnek, ezzel pedig akár fennmaradásukat kockáztathatják, figyelmeztett a CBA kommunikációs igazgatója.

"Akár be is zárhatnak, ha nem tudnak árszerűek maradni. Ily módon ez érzékenyen érinti a magyar tulajdonú franchise-hálózatban működő üzleteket, hiszen ezekben nagy számban vannak jelen az árstop által érintett termékek, és ily módon az árrés nagy mértékben lecsökken, ami hosszú távon nem fenntartható. Ha sokáig így marad, bezárások tömege fog megtörténni" - hangsúlyozta Fodor Attila.

A kiskereskedelmi különadó mellé új állami terhek is bejöttek - például a víz- és csatornadíjak két részletben való emelése. Ha ebben a helyzetben egyes termékeknél korlátozzák a profitot, a boltok valószínűleg más termékeken fogják majd növelni azt, ahogyan ez az ársapka esetében is működött.

Az árrésstop a kormány tervei szerint május 31-ig marad érvényben.