Hollandiában összeért a lakhatási és a menekültválság, ez okozta a kormány bukását
Nem csak a migrációs ügyek, hanem a lakhatási válság is hozzájárult Mark Rutte hollandiai kormányának bukásához - ez derült ki az Euronews helyszínen forgatott riportjából. Hollandiában tavaly vészhelyzetet okozott a menedékkérelmek számának meredek emelkedése. Almere városban a Vöröskereszt üzemeltet egy befogadóközpontot egy korábbi tűzoltólaktanyában.
"Nem voltak ágyak itt, az emberek pedig kint aludtak. Ekkor lépett közbe a Vöröskereszt. Azóta mi is a részévé váltunk a menekültügyi rendszernek. A kormánnyal közösen működtetünk szálláshelyeket azért, hogy megfelelő számú ágy álljon a menekültek rendelkezésére" - mondta Bastiaan van Blokland, a Holland Vöröskereszt szóvivője.
Itt mindenki napi háromszori étkezést, és heti 12 euró költőpénzt kap. Néhányan már több mint egy éve várnak a kérelmük elbírálására. Ők évente három hónapot dolgozhatnak. De a legtöbben nem élnek ezzel, inkább a közösségi terekben töltik az időt. A legtöbben Szíriából érkeztek.
"A férjem és a gyerekeim Szíriában vannak, kilenc hónapja nem láttam őket. Ez nagyon nehéz nekem. Lehet, hogy még egy újabb évig nem találkozunk, de remélem, hogy rövidebb idő lesz" - mondta Yara, egy Szíriából érkezett menekült.
A hollandiai kormányválságot a családújragyesítés körüli vita robbantotta ki. Aki ugyanis megkapja a menedékjogot, a lakhatásra és a családja ideköltöztetésére is jogosult. Az országban azonban alig vannak elérhető szállások.
"Ha nincs hely a földön, akkor jön a tenger. Ezt a hajót korábban luxusutakra használták. Most pedig több százan élnek benne Amszterdam kikötőjében. Mindannyian a menedékkérelmük elbírálására várnak" - mondta az Euronews riportere, Vincenzo Genovese.
A holland kormány azt javasolta, hogy ne adják meg minden menekültnek a családegyesítés jogát. Ez akkora feszültséget okozott a koalícióban, hogy a kormány lemondásához vezetett.
"Lakhatási válság van, nincs elegendő megfizethető lakás az országban, különösen a nagyobb városokban. Emiatt hatalmas a verseny a holland születésűek körében is a szociális lakásokért. És verseny van az ő igényeik, valamint a menekültek igényei között" - mondta az Amszterdami Egyetemi professzora, Jeroen Doomernik.
A lakhatási és a menekültválság, kiegészülve az árak elszállásával sokkhelyzetet okozott a lakáspiacon. Ráadásul a szigorodó környezetvédelmi előírások megnehezítik az új lakások építését is. A novemberi előrehozott választáson mindezek a témák kiemelt jelentőséggel bírnak majd.