Hiába ellenkezett Szijjártó Péter, az EU elfogadta a gázfogyasztást csökkentő tervét
Megállapodtak az Európai Unió energiaügyi miniszterei arról, hogy jövő márciusig 15 százalékkal csökkentik a földgáz felhasználását. Erre az akadozó orosz szállítások miatt van szükség. A tervet egyedül Magyarország ellenezte, Szijjártó Péter külügyminiszter szerint ugyanis igazságtalan. A lépés egyelőre önkéntes jellegű, azonban ha Moszkva teljesen leállítja a transzfert, kötelezővé tehetik a fogyasztás csökkentését.
Augusztustól jövő év márciusáig az unió 27 tagországának 15 százalékkal kell csökkentenie a földgáz felhasználását - erről állapodtak meg a tagállamok energiaügyi miniszterei Brüsszelben. Az Európai Bizottság eredeti javaslatában az szerepel, hogy ezt a fűtőanyagok átállításával, a fűtés korlátozásával és információs kampányokkal kell elérni. A középületek fenntartóit és a lakosságot is spórolásra kérik majd azért, hogy összesen 45 milliárd köbméternyi földgázt spóroljanak meg. A mostani döntés önkéntes alapú, de egy orosz energiablokád esetén kötelezővé tennék a spórolást. Ebben az esetben egy olyan terv lépne életbe, amely alapján a sok energiát felhasználó iparágakat átmenetileg lekapcsolnák a hálózatokról. De a lakosság, valamint a kórházak és az iskolák ellátását ez nem érintené.
Magyarország egyedüliként ellenezte a tervet
Magyarország egyedüliként szavazott a terv ellen, ezt Szijjártó Péter jelentette be a kormánypárti újságíróknak tartott brüsszeli tájékoztatóján. A külgazdasági és külügyminiszter szerint a rendelet figyelmen kívül hagyja Magyarország érdekeit és a jogi megalapozottság kérdéses. Szijjártó felhívta a figyelmet arra, hogy az energiamix meghatározása tagállami hatáskör.
"Ez egy megalapozatlan, hasznavehetetlen, végrehajthatatlan és a nemzeti érdekeket teljes mértékben figyelmen kívül hagyó, pusztán kommunikációs célokat szolgáló, egyes nyugat-európai politikusok hitelességének megmentését célzó, káros javaslat" - mondta Brüsszelben Szijjártó Péter.
Magyarország ugyanakkor ezúttal nem tudta megvétózni az uniós tervet, mert azt minősített többséggel hozták meg. Egyébként több más ország, például Görögország, Portugália és Spanyolország is könnyítéseket kért arra hivatkozva, hogy a gázrendszerük nemzetközi összeköttetései hiányosak.
A döntésre a Facebookon reagált Orbán Viktor is, aki szerint aggasztó hírek érkeztek Brüsszelből.
"Mai döntésével Brüsszel újabb lépést tett a háborús gazdaság irányába. Bonyolult idők jönnek, de egy biztos: Magyarországon a rezsicsökkentés marad!" - olvasható a miniszterelnök Facebook-oldalán.
Oroszország jelenleg 12 uniós országban korlátozza a gázszállításokat. Legutóbb a Németországba irányuló szállításokat csökkentették. Az Északi Áramlat 1 gázvezeték jelenleg a kapacitásának mindössze egy ötödén üzemel.