Hiába csökkent a kőolaj világpiaci ára, továbbra is szárnyalnak az olajipari vállalatok
Az olaj világpiaci árának csökkenése ellenére is rekordot jelentő, 9,6 milliárd dolláros, vagyis 3246 milliárd forintos profitot termelt 2023 első negyedévében a Shell. Európa legnagyobb olajipari vállalata nem csak az előzetes becsléseket teljesítette túl, hanem a tavalyi - szintén rekordot jelentő - első negyedéves profitját is.
A Shell rekordprofitot termelt az idei első negyedévben.
A Shell annak ellenére tudta növelni a profitját, hogy az adóterhei emelkedtek, miközben az olaj világpiaci ára csökkent. A tavalyi első negyedévben még 100 dollár körül mozgott egy hordó olaj átlagára, idén ez az érték már 80 dollár környékén volt.
In the first quarter of 2023, Shell generated strong results, navigating a volatile market with discipline and strength.
— Shell (@Shell) May 4, 2023
Hear more from Shell CFO Sinead Gorman. #ShellResults https://t.co/Cf4LlMxhcC pic.twitter.com/SMVouc6f64
Két nappal a Shell előtt a másik olajipari óriás, a BP is bejelentette az első negyedéves eredményeit. A vállalat 4,96 milliárd dolláros profitot termelt. Ez az érték ugyan elmaradt 2022 első negyedévének profitjához képest, azonban így is jelentősen felülmúlta az előzetes becsléseket.
A MOL ugyan még nem publikálta idei első negyedéves eredményeit, azonban a tavalyi évet rekorderedménnyel zárta a cég. A magyar olajvállalat 628,3 milliárd forintos nettó eredményt ért el 2022-ben. A MOL-t a rekord elérésében nagyban segítette, hogy folyamatosan hozzájutott az olcsó orosz olajhoz, miközben a termékeit általában az oroszhoz képest magasabb világpiaci áron adta el.
A rekorderedményből a MOL részvényesei is profitáltak, a vállalat a tavalyi 100 forintról 150-re emelte az egy részvényre jutó osztalékot. Ezen felül 200 forintnyi rendkívüli osztalékot is javasolt az igazgatóság. Így a 2022-es teljesítmény alapján mintegy 280 milliárd forint osztalék kifizetését irányozta elő a cég.
Az olajvállalatok rekorderedményei sok emberben komoly felháborodást váltanak ki. Egy kutatás szerint az Egyesült Királyságban a megkérdezettek 80%-a értett egyet az állítással, hogy az olajvállalatoknak felelősséget kellene vállalniuk a klímaváltozásban betöltött szerepükért, miközben rekordprofitokat termelnek. Emellett a megkérdezettek több mint 60%-a értett egyet azzal, hogy a kormánynak meg kellene adóztatnia az olajprofitot, hogy így segítse a helyi közösségeket a klímaváltozás elleni küzdelemben.