Hatalmasat zuhantak az albérlet árak több európai nagyvárosban
A koronavírus-járvány hatására a legtöbb nagyvárosban kisebb vagy nagyobb mértékben csökkentek a bérleti díjak. Bár akadt olyan város, ahol tartották magukat az árak, sőt néhány helyen még emelkedtek is az árak, a tendencia inkább a zuhanás volt. Az Ingatlannet.hu összegyűjtött néhány magyar és nemzetközi példát. A bemutatott átlagárak minden esetben egy bútorozott, egyszobás albérletre vonatkoznak.
A világ sok nagyvárosában csökkent az albérletpiaci ár a koronavírus megjelenése óta. Ide tartozik például London, ahol a kiadó lakások ára 2021 második negyedévében átlagosan 1000 euró volt, mely 3%-os csökkenést jelent 2019-hez képest - derül ki az Ingatlannet.hu elemzéséből. Az is látszik, hogy a brexit ellenére a brit főváros továbbra is vonzó maradt a munkavállalók számára. Veszített viszont a népszerűségéből a diákok körében, ennek egyik fő oka az, hogy az Egyesült Királyság nemrégiben kilépett az Erasmus+ programból.
Bécsben Londonnal megegyezően szintén 3%-os volt a visszaesés mértéke, viszont az osztrák fővárosban ennek eredményeképpen 2020 második negyedévében 940 euró lett az átlagos havi bérleti díj.
Ennél is jelentősebb csökkenés tapasztalható Barcelonában, ahol 9%-kal kellett kevesebbet fizetni 2021 tavaszán, mint 2019 végén. Így Barcelonában a lakások egy havi bérlése 1150 euróba került. Torinóban és Münchenben még nagyobb mértékű a zuhanás. Torinóban 12%-os éves csökkenés után 790 euró lett az átlagos bérleti díj 2021 második negyedévére, míg Münchenben 16%-os áresés után lett 1300 euró.
Párizs egyike a kevés kivételnek
Párizsban évek óta folyamatosan emelkednek az albérleti díjak, és ezt a tendenciát a járvány sem fékezte meg jelentősen. 2019 negyedik negyedéve és 2021 második negyedéve között 5%-kal átlag 1900 euróra drágult egy lakás havi bérlésének díja Franciaország fővárosában. A város népszerűsége nehezíti meg a lakáskeresők dolgát, ugyanis főként ez tartja magasan az albérletek átlagárát. A koronavírusjárvány azért nem maradt hatástalan a bérleti díjak szempontjából. Mivel turisztikai céllal kevesebben vesznek ki lakásokat, ezért kisebb lett a kereslet és nagyobb a kínálat, főleg a magasabb árszegmensben.
Bár a francia fővároshoz képest "olcsóbb", de Hágában is magasak az albérleti díjak Európán belül. Itt az elmúlt másfél évben 4%-os átlag emelkedéssel most 1260 euró egy lakás havi bérlésének a díja.
Milánóban, Reykjavíkban és Frankfurtban is az áremelkedő tendencia a jellemző az albérletpiacon, melynek mértéke a koronavírus megjelenése óta 2-9%. Ezekben a nagyvárosokban így a kiadásra kínált lakások havi átlagára idén nyárra 1150-1200 euróra ugrott fel.
Magyarországon akad példa áresésre és áremelkedésre is. A koronavírus megjelenésével első körben a fővárosban kiadó lakások bérleti díjai kezdtek el látványos mértékben csökkeni. Majd a későbbiekben az egyes nagyvárosok (pl.: Székesfehérvár, Miskolc) albérletárai is követni kezdték ezt a zuhanó ütemet. A pandémiás időszak azonban néhány városban (pl.: Debrecen, Pécs, Szeged) nem az elvárt csökkenést eredményezte, sőt inkább folytatódott az emelkedő tendencia.
Milyen változásokat hoz majd 2021?
Az albérletpiaci árak változásának irányát és ütemét továbbra is a globális járvány diktálja. Valószínűleg 2021 második fele már stabilizálódást hoz majd magával és várhatóan a piac a fellendülés jeleit fogja mutatni, mind a keresletet, mind az árakat tekintve.
Budapestet kiemelve a sorból, az albérletpiaci árak drágulásával számolhatunk az elkövetkezendő hónapokban. A felsőoktatásba felvételt nyert leendő hallgatók ugyanis élénkítik a keresletet, amivel együtt a bérleti díjak is kövérebbre duzzadhatnak.
A főszezontól sem várnak jelentős emelkedést Budapesten
Az albérletpiacon múlt csütörtöktől, a felsőoktatási ponthatárok kihirdetésével indult a főszezon, amelyben idén ugyan nem várható jelentős emelkedés az albérletárakban, a fiataloknak azonban két- vagy akár háromhavi kaucióval is számolniuk kell az MTI által kérdezett lakáspiaci szakértők szerint.
Az Otthon Centrum szerint a ponthatárok kihirdetését követően sem várható jelentős emelkedés az albérletárakban, hiszen még mindig sok olyan lakás van a piacon, amelynek tulajdonosai korábban rövid távú kiadással foglalkoztak. Számottevő változás addig nem is várható, amíg a turizmus ismét erőre nem kap.
Közölték, az ingatlan tulajdonosok jellemzően 3 havi kauciót kérnek, de volt olyan eset is, ahol a főbérlő kéthavi bérleti díjjal is beérte.
Az ingatlan.com szerint július közepén Budapesten átlagosan 140 ezer forint volt a tulajdonosok által kiadó lakások átlagos bérleti díja, ez csaknem 7 százalékos csökkenés az egy évvel korábbi 150 ezer forinthoz képest.
A Rentingo.com a ponthatárok kihirdetését követően élénk keresletre és lépésről lépésre emelkedő bérleti díjakra számít. Ez ugyanakkor még mindig lényegesen alacsonyabb árakat jelent akár a 2020. januári csúcshoz, akár a tavalyi év azonos időszakához képest.
Példaként említették, hogy Budapesten idén júniusban átlagosan 144 249 forintot kértek egy kiadó lakásért, ami elmarad a 2020. júniusi 162 689 forintos és a 2019 júniusában mért 164 814 forintos átlagos bérleti díjtól.