Gulyás Gergely kiléptetné a KDNP-t a Néppártból, ha az befogadná a Tisza Pártot
Miközben a jobbközép uniós képviselőcsoport elnöke tárgyalásokat folytat pénteken a magyar ellenzék új vezetőjével, a Tisza hét EP-képviselőjének befogadásáról, Magyar Péter megkérdőjelezte Orbán Viktor szövetségesének további jelenlétét a néppárti frakcióban.
Az Európai Néppárt képviselőcsoportja a jövő héten dönt arról, felveszi-e soraiba a Tisza Pártot, amelynek vezetője, Magyar Péter megkérdőjelezte egy kormánypárti képviselő további jelenlétét az EPP-frakcióban.
Magyar szerdán a közösségi médiában jelentette be, hogy Manfred Weber frakcióvezető pénteken Budapestre érkezik, hogy tárgyaljon a frakcióba való belépésükről.
Ugyanakkor kritikát fogalmazott meg Hölvényi Györggyel szemben, aki azután is bent maradt a néppárti frakcióban, hogy Orbán Viktor két évvel ezelőtt kiléptette a Fideszt a jobbközép képviselőcsoportból, arra hivatkozva, hogy "ellenséges" módon próbálják "elnémítani és ellehetetleníteni" a törvényhozóikat.
"A Néppárt túlnyomó többsége támogatja a Tisza-párti képviselők belépését. Az egyetlen kivétel talán a Fidesz-KDNP képviselője" - állította Magyar a Facebookon.
Hölvényit most választották újra a Fidesz-KDNP lista ötödik jelöltjeként, bár kizárólag a Kereszténydemokrata Néppárt színeiben képviselő. Magyar azzal vádolta, hogy "jó Fidesz-propagandista", aki "elfelejthette" megemlíteni, hogy politikai szövetségesei a választási kampányban a néppártot háborúpártinak állították be.
Gulyás "felülírta" Hölvényit
Az elmúlt hónapokban villámgyors karriert befutott Tisza vasárnap hetet szerzett meg Magyarország 21 képviselői helyéből az EP-ben. A Fidesznek az eddigi 13 helyett 11 szék jut majd. Rajtuk kívül két baloldali és egy Mi hazánkos politikus képviseli Magyarországot az EP-ben.
Magyar még a választás előtt közölte, hogy képviselőik a Néppártba tartanak, és Weber azonnal jelezte, hogy "az ajtók nyitva állnak" az újonnan megválasztott képviselőik előtt. Az EPP-frakció június 18-án szavaz a Tisza Párt felvételéről.
Hölvényi: nem lesz változás
"A KDNP több mint 30 éve tagja az EPP-nek" - mondta Hölvényi az Euronews-nak arra a kérdésre, hogyan reagálna, ha a frakció felvenne egy olyan pártot, amelynek deklarált célja, hogy véget vessen az Orbán-korszaknak Magyarországon. "Az, hogy a Tisza Pártból hét EP-képviselő idejön, nem okoz változást a tagságunkban" - jelentette ki.
Hölvényi hangsúlyozta: a közelgő szavazás a Tisza Párt európai parlamenti frakcióba való felvételéről szól, nem pedig az EPP páneurópai politikai családjába való belépéséről. "A párthoz való csatlakozás egy másfajta, és lényegesen hosszabb folyamat."
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyanakkor a csütörtöki kormányinfón "felülírta" Hölvényi álláspontját, azt mondta, elképzelhetetlen, hogy a KDNP és a Tisza Párt egy frakcióban üljön az Európai Parlamentben.
Gulyás szerint két forgatókönyv lehetséges: az egyik, hogy a Tiszát nem veszik fel az Európai Néppártba, a másik, hogy a KDNP kilép, ha ez mégis megtörténne. Hozzátette: ez egyelőre csak az ő véleménye, döntés erről nincs, a KDNP döntéseibe pedig nem akar beleszólni.
A KDNP-nek nincs vétójoga
Az EPP szóvivője elutasította azt a felvetést, hogy Hölvényi afféle kakukktojás lenne a frakcióban, különösen akkor, ha a Néppárt felvesz egy hétfős, névlegesen a magyarországi politikai családja bukása mellett elkötelezett képviselői csoportot.
"Hölvényi a KDNP tagja és nem a Fideszé, mindig is az EPP-ben maradt, a KDNP pedig mindig is közös listán indult a Fidesszel" - mondta Pedro López de Pablo, az EPP frakció szóvivője.
A KDNP-nek nincs vétójoga a Tisza Párt felvételét illetően, amelyről egyszerű többségi szavazással döntenek majd, de "biztosan van befolyásuk" - tette hozzá López, megjegyezve, hogy a képviselőcsoport egyszerűen követni fogja a saját eljárási szabályzatát.
Ez az eljárási szabályzat kimondja, hogy nem néppárti képviselők csak akkor vehetők fel a parlamenti frakcióba, "ha elfogadják a néppárti képviselőcsoport politikai programját".
Ez azt jelenti, hogy "az európai föderális egyesülés és integráció folyamatát" kell követni, és olyan alapvető értékeket kell támogatniuk, mint "a szabadság és a demokrácia, a jogállamiság, az emberi jogok tiszteletben tartása és a szubszidiaritás".
A második bizottsági elnöki ciklusára készülő Ursula von der Leyen vasárnap éjjel még az "Ukrajna-barát" jelzővel egészítette ki azon értékek listáját, amelyeket a centrista csoportoknak fel kell vállalniuk, ha szövetséget akarnak kötni a pártjával.
Magyar május 5-én, debreceni nagygyűlésen azzal vádolta a Fideszt, hogy hazudik, amikor a béke egyetlen hazai pártjaként aposztrofálja magát. A Fideszhez hasonlóan ugyanis a Tisza sem engedné meg fegyverek szállítását Ukrajnába - jelentette ki. Kérdés azonban, hogy ez az álláspont mennyire lesz konform az Európai Néppárt Ukrajna iránt ennél jóval elkötelezettebb kiállásával.