Globális helyzetfelmérés készül a COP28 csúcstalálkozón
Új tervezet készült a COP28 csúcstalálkozón a tárgyalások várhatóan legfontosabb dokumentumához. A klímaváltozással kapcsolatos első "globális helyzetfelmérés" azt vizsgálja, mi történt a 2015-ös párizsi klímaváltozási megállapodás óta, mennyire tért le a világ a kijelölt útról, és mit lehet tenni a korrekció érdekében.
A csúcstalálkozó elnöki posztját betöltő Adnan Amin azt mondja, a "helyzetfelmérés nagyon jó alapot nyújt a továbblépéshez".
"Összhangban kell lennünk az 1,5 Celsius fokos céllal, ezt az értéket elérhető közelségben kell tartanunk, amelyet e konferencia fő céljaként fogalmaztunk meg. Ehhez jelentős előrelépésre van szükség a kibocsátáscsökkentés és a szén-dioxid-mentesítés olyan pályájának kialakítása terén, amely 2030-ra a maximum 1,5 Celsius fokos felmelegedés célkitűzéséhez való igazodást eredményezi, erre hét év áll rendelkezésünkre. Tehát vagy belemerülünk a megfogalmazásról szóló vitákba, vagy megtaláljuk a gyakorlati megoldásokat, hogy ezt véghezvigyük," fogalmazott.
A COP28 helyszínének közelében lévő tüntetők nem optimisták. Szerintük nem elég, amit a fosszilis energiahordozók fokozatos kivonása érdekében tesznek, hiszen ezek a globális felmelegedés egyik fő okozói.
"Az embereket nagyon frusztrálttá teszik ezek a konferenciák, sőt, néhányan már minden reményüket elvesztették ezzel a folyamattal kapcsolatban. De azért vagyunk itt, mert hiszünk abban, hogy nem tudjuk megoldani a problémát, ha a kormányok nem lépnek. Ez a mi problémánk. Nem csak rajtunk múlik, a kormányoknak, a hatalmon lévőknek kell tenniük valamit, ezért vagyunk itt, hogy nyomást gyakoroljunk rájuk," mondta Lydinyda Nacpil, az egyik tüntető.
Az aktivisták a fosszilis tüzelőanyagok teljes kivonását szorgalmazzák. Ez ambiciózus cél, de szerintük ez az egyetlen módja annak, hogy megoldjuk a klímaváltozás okozta válságot.