Giorgia Meloni szerint ideje elfelejteni az EU-t uraló francia-német tengelyt

2024.07.03

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök a múlt héten elutasította a legfőbb uniós tisztségekre vonatkozó jelölti paktumot. Ebbe belatartozik Ursula Von Der Leyen újrázása is az Európai Bizottság elnöki posztjáért.

Meloninak módszertani és érdemi problémái vannak a Néppárt, a szocialisták és a liberálisok különalkujával. Az Euronews stábja megkereste az Olaszország Fivérei frakcióvezetőjét, hogy megtudja, mi áll Giorgia Meloni döntésének hátterében.

" A cél az lenne az unió top tisztségeinek jelölésénél, hogy tükrözze a választói akaratot. Most azt látjuk, hogy mind Macron, mind Scholz politikáját elutasították. És ez nem csupán az olasz vélemény, hanem az általános vélekedés is Európában. Politikai programjukat mind a francia, mind a német választók országosan elutasították" - mondta Tommaso Foti. - "Nem értjük, miért kellene még mindig létezőnek tekintenünk a francia-német tengelyt, amikor azt már mindkét országban lerombolták a választók".

Enzo Moavero Milanesi az EU-ügyek korábbi minisztere szerint nem fenyeget Olaszország elszigetelődése. Meloni stratégiája ennél sokkal megalapozottabb.

" A labda most Meloni térfelén pattog. És neki minden bizonnyal van erre stratégiája. Az uniós intézmények tagjainak megválasztása nagyban különbözik a nemzeti választásoktól" - tette hozzá Enzo Moavero Milanesi, aki most a Luiss Egyetem professzora. - "Meloni esetében azt is figyelembe kell vennünk, hogy ő az Európai Konzervatívok és Reformerek pártjának elnöke is, így amikor a legmagasabb uniós vezetők kinevezéséről kell dönteni, a két szerepkör, vagyis, hogy olasz kormányfő és egy európai pártcsalád vezetője, egyaránt befolyásolja a stratégiáját".

Emellett az is fontos szempont Meloni taktikája szempontjából, hogy mi történik Franciaországban a nemzetgyűlései választások második fordulója után.

"A francia választások eredménye még egyrételműbbé teszi majd, hogy milyen nagy teret nyertek a jobboldali pártok a kormányzásban Európa-szerte. Így nehezen feltételezhető, hogy Brüsszelben figyelmen kívül hagyhatják majd a francia és az olasz kormányt is, amennyiben mindkettőnek jobboldali többsége lesz" - szögezte le Roberto Arditti főszerkesztő, a "Formiche.net" politikai elemzője.

A kezdeti csalódottság után Meloni kormánya most arra koncentrál, hogy Olaszországnak jusson egy számottevő biztosi poszt az Európai Bizottságban. Hírek szerint a Néppárt vezette centrista koalíció is így számol, és a gazdasági ügyek felügyeletében számítana Meloniékra.