Gazdatüntetés Záhonynál - elzárták az Ukrajnába vezető utat

2024.02.09

Traktorok tucatjai zárták el az Ukrajnába vezető utat Záhonynál. A gazdák az Európai Bizottság azon döntése ellen tiltakoznak, amely lehetővé tenné újabb egy évre az ukrán termények vámmentes behozatalát. A demonstrációt a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége szervezte. Ugyanezen okból pénteken a lengyel gazdák is tüntetést szerveztek az ukrán határhoz.

A tüntetést a MAGOSZ elnöke, Jakab István jelentette be, aki egyben az országgyűlés fideszes alelnöke is. A demonstráción is volt fideszes megszólaló, nevezetesen Rácz Imre, aki a MAGOSZ Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei elnöke is egyben. Rácz a színpadon utalt az Európa más részein zajló gazdatüntetésekre is:

"Sok problémánk, főleg az uniós bürokraták által előírtak, egységesen sújtanak bennünket. Már ők is érzékelik, hogy az ukrajnai származású áruk szinte korlátozás nélküli beáramlása piaci nehézséget okoz nekik is" - mondta.

Az Európai Unión belül hetek óta tartanak a gazdatüntetések, de nem csak az ukrán gabona behozatala ellen tiltakoznak. A gazdákat hátrányosan érintik a környezetvédelmi szabályozások, amelyek betartása jelentős költséget ró rájuk, miközben nem kapnak elég pénzügyi támogatást a családi gazdaságaik fenntartására és fejlesztésére. Ezen felül tiltakoztak amiatt is, hogy míg rájuk szigorú szabályok vonatkoznak például a gyomirtók használatával kapcsolatban, addig Dél-Amerikából az importcégek olcsó és ellenőrizetlen árut is behozhatnak. Ez pedig piaci hátrányba hozza a európai gazdákat.