Füstpatronok ködében szavazta meg a Pride betiltását a magyar Parlament

2025.03.18

A Fideszen kívül a Jobbik és a Mi Hazánk is megszavazta a gyülekezési jog súlyos korlátozását. A Momentum képviselői piros-fehér-zöld füsttel borították be a termet. A törvénymódosítást az Euronewsnak az Európai Bizottság véleményezte.

136 igen és 27 tartózkodás mellett megszavazta a magyar országgyűlés a Pride felvonulás betiltását. Az ezt célzó törvénymódosító javaslatot hétfő délelőtt nyújtották be, délután pedig megszavazták azt a kivételes eljárásról szóló kérvényt, melynek értelmében kedden szavazhattak is a melegfelvonulás betiltásáról.

A javaslatban az is szerepel, hogy a rendőrség arcfelismerő szoftvert is használhat a résztvevők azonosítására. A lap szerint konkrétan egy 2015-ös törvény alapján, amit a Fidesz annak idején a nemzetközi bűnügyi együttműködésekkel, a terrorizmus elleni harccal és az egyre fejlődő okmányhamisítással indokolt. Megjegyzendő: az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló törvénye tiltja az arcfelismerő rendszerek bevetését, kivéve terrorveszély esetén, de hozzá kell tenni, hogy a 2015-ös törvény idején is felmerült, hogy ez alapján tüntetéseken is megfigyelhetnek embereket.

A Pride betiltását körülíró tervezet a gyülekezési törvény módosításával tiltja be a rendezvényt a gyermekvédelemre hivatkozva. Hegedűs Máté, a rendezvény sajtófőnöke a Telexnek azt nyilatkozta, hogy "ezen a ponton ez nem gyermekvédelem, hanem fasizmus, a Pride egy mozgalom, amit nem lehet betiltani."

A törvénymódosítás szerint "tilos az olyan gyűlés megtartása, amely a gyermekek védelméről szóló törvényben meghatározott tilalmat sért". A Fidesz a gyermekvédelmi törvénynek arra a paragrafusára hivatkozik, amely szerint "tilos tizennyolc éven aluliak számára pornográf, valamint olyan tartalmat elérhetővé tenni, amely a szexualitást öncélúan ábrázolja, illetve a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti, jeleníti meg".

A törvénymódosítás alapján szabálysértést követnek el a tiltott gyűlés szervezői és a résztvevői is, a szabálysértési törvény alapján a pénzbírság legalacsonyabb összege 6500, (16 Euro) a legmagasabb pedig 200 ezer forint (500 Euro) lehet. A tervezetet benyújtók rögzítették: a kiszabott pénzbírságot nem lehet közérdekű munkával vagy szabálysértési elzárással kiváltani, a befolyt összeget pedig gyermekvédelemre kell fordítani. Szintén rögzítették, hogy amennyiben az elkövető a határozat jogerőre emelkedésétől számított harminc napon belül nem fizeti meg a bírságot, azt adók módjára fogják behajtani.

Az Euronews megkérdezte Hadja Lahbibot, az Európai Bizottság egyenjogúságért és humanitárius segítségnyújtásért felelős biztosát a törtvénytervezetről. Lahbib a kérdésre adott nyilatkozatában azt mondta, hogy szerinte az Európai Unióban és máshol a világon sem kéne senkinek elrejtenie, hogy valójában kit szeret. "Az idei Budapest Pride rendezvény betiltásáról szóló döntés nem csupán egy felvonulás betiltása, hanem az alapvető jogok megtiltása, a szabadság, a méltóság és az emberi jogok sárba tiprása, melyek nem is képezhetik vita tárgyát. A véleménynyilvánítás és a békés gyülekezés szabadsága az alapvető európai értékek közé tartozik, és ezeket mindenki számára, mindenhol meg kell őrizni és biztosítani. Kiállunk az LMBTIQ közösség mellett Magyarországon és azon túl is. Az egyenlőség nem képezi vita tárgyát."