Fenntartható mezőgazdaság felé indult Európa

2021.05.12

Egy irányítóközponthoz hasonlít leginkább Belgium modern gyümölcs és zöldség árverési helyszíne, ahol naponta négyezer tonna friss élelmiszert adnak el. Az itt értékesített gyümölcsöket és zöldségeket a BelOrta-hoz csatlakozott több ezernyi termelő szállítja. Ez Európa legnagyobb szövetkezeti csoportja. A farmerek számára a fenntartható élelmiszer-termesztés tisztességes jövedelmet jelent. Hogy a vevők számára garantálni tudják a folyamatos jó minőséget, a szervezet szigorú termelési eljárásokat vezetett be a gazdáknál.

Célunk, hogy a lehető legjobb árat érjük el a piacon, ezzel védve a termelőinket. És azt is szeretnénk, hogy vásárlóink egészség módon élvezhessék a friss termékeket. Ha meg akarod szerezni és fenn akarod tartani a vásárlók és a termelők bizalmát egyaránt, akkor hosszú távú kapcsolatot szeretnél kialakítani a mezőgazdaságból élők, a farmerek és a terményeiket otthon elfogyasztó vásárlók között - mondta Jo Lambrecht, a BelOrta értékesítési és marketing vezetője.

A tisztességes piaci feltételek, a fenntartható gazdálkodás és a fogyasztók számára a minőség garantálása az EU új közös agrárpolitikájának alapjai. Az új agrárpolitika jövőbeni célja a társadalmi, a gazdasági és a környezetvédelmi megközelítés összekapcsolása, hogy létrejöjjön az európai mezőgazdaság fenntartható modellje.

Ellátogattunk a BelOrta szövetkezethez csatlakozott két farmra Belgiumban, az egyik Putte a másik Halle városában található. Mindkét helyen bevezettek fenntarthatósági változásokat a termelésben az EU agrárpolitikájának támogatásával. Ebben a hatalmas üvegházban több ezer paradicsomnövény növekszik, és semmi sem megy kárba.

A kapcsolt energiatermelő rendszer kiegészítő energiát termel, amelyet aztán a helyi hálózatba engednek; a szigetelő vásznak hozzájárulnak az éjszakai hőmegtakarításhoz; természetes módszereket alkalmaznak a növények betegségektől való megvédésére, az öntözőrendszer pedig teljes mértékben esővizet használ, magyarázta Kevin, aki a zöldségtermesztők negyedik generációját képviseli családjában.

- A felesleges vizet összegyűjtjük, fertőtlenítjük és a termesztésnél újra felhasználjuk, így tehát egy valós zárt rendszert kapunk, és semmi sem vész el. Emellett annyi esővizet használunk, amennyit csak tudunk, így a vízfogyasztásunk is a lehető leghatékonyabb lesz - mondta Kevin Pittoors, a Primato tulajdonosa.

Az üvegházban LED-panelekkel világítanak, hogy pótolják télen a hiányzó napfény mennyiségét.

- A LED-ek előnye, hogy kevesebb áramot fogyasztanak, tehát energiát spórolhatunk velük, és optimális fényt tudunk biztostani a növényeknek - mondta Kevin Pittoors, a Primato tulajdonosa.

A farmerek, függetlenül attól, hogy mekkora területen gazdálkodnak, fontos szerepet töltenek be a környezetbarát mezőgazdaságban és a biodiverzitás megőrzésében. A fenntartható megoldások, mint amilyen a kapcsolt energiatermelési technológia, a víz újrafelhasználása és a hőszigetelés már ennél a hallei családi eperfarmnál is megtalálhatók.

A növények védelmét természetes módszerekkel látják el, illetve csúcstechnológia alkalmazásával, mint ezek az UV-fényt használó robotok, amelyekkel a lisztharmat ellen küzdenek. Ezekkel a technológiákkal csökkenthetik a növényvédő szerek felhasználását.

Főleg biológia stratégiákat alkalmazunk. A kártevők természetes ellenségeit használjuk, hogy küzdjünk a növények betegségei ellen, és csak a legvégső esetben nyúlunk vegyszerekhez. Ez mind fontos ahhoz, hogy végül milyen lesz a terményünk. És a vásárlók részéről is egyre nagyobb az igény arra, hogy környezetbarát, vegyszermentes gyümölcsöt fogyaszthassanak - mondta Robin Colembie, eperfarmer.