Félidős választás az Egyesült Államokban: elmarad a republikánus diadalmenet

2022.11.10

Washingtoni idő szerint szerdán délután 5 órakor az Egyesült Államokban a félidős választáson a szenátus és a képviselőház sorsa sem dőlt el: előbbiben eddig döntetlen az állás, a republikánusok és a demokraták is 48-48 széket foglalhatnak el, a képviselőházban viszont a republikánusok 206, míg a demokraták 187 hellyel számolhatnak. Republikánus győzelem esetén Nancy Pelosi házelnököt egy olyan republikánus képviselő válthatja a hivatalában, akinek hatása lehet az orosz-ukrán háború kimenetelére is.

Joe Biden helyi idő szerint délután fél 5-kor szólalt meg a Fehér Házban. Közölte, hogy szerinte az amerikai félidős választási eredmények azt mutatják, hogy a demokratáknak erős éjszakájuk volt, és leszögezte, hogy az "vörös hullám"-ként jósolt republikánus diadalmenet a képviselőházban és a szenátusban is elmaradt.

"Az amerikai nép bebizonyította, hogy mi magunk vagyunk a demokrácia" - mondta Biden, és hozzátette, hogy szerinte kevesebb képviselői helyet veszítettek a képviselőházban, mint amennyit egy hivatalban lévő elnök pártja átlagosan várna. A kormány két éves munkájával kapcsolatban kiemelte a pandémia elleni küzdelmet és az infláció kezelését. Közölte: "Még csak most kezdtünk neki igazán".

Biden arról is beszélt, hogy politikai oldalakon átívelő módon dolgozik a továbbiakban is, célja minden amerikait segíteni.

A republikánus képviselőházzal és a szenátussal kapcsolatban is azt mondta, hogy "nyitott minden jó ötletre", de hozzátette, hogy nem támogat egy olyan jogszabályt sem, mely szerinte ártana a dolgozó amerikaiaknak -így a gazdagok adócsökkentésére is nemet mond, miként a társadalombiztosítás megnyirbálását célzó változtatásokat sem támogatja.

Biden kihangsúlyozta, hogy a félidős szavazás eredményei világossá tették, hogy az amerikaiak nem akarják, hogy a politikusaik végtelennek tűnő politikai háborúskodásba kezdjenek.

Egy esetleges 2024-es elnökjelöltséggel kapcsolatban elmondta, hogy 2023 elején hoz konkrét döntést, de azt megjegyezte: hajlik rá, hogy induljon egy második ciklusért.

Beszédének végén közölte: készül felhívni a republikánus Kevin McCarthy-val, aki a képviselőház elnöki posztjára pályázik, ha pártja átveszi a hatalmat - így ő lenne Nancy Pelosi utódja.

Donald Trump volt amerikai elnök érdemben nem nyilatkozott a választások után, amelyen az által támogatott jelöltek csak a republikánus bástyákban szerepeltek jól, a csatatér-államokban elvesztették a párharcokat a demokraták ellen. Trump azt írta a saját közösségi oldalon, hogy bár az eredmények bizonyos szempontból csalódást keltőek, de a saját szempontjából nagy győzelemnek értékeli a történteket.

Ki az a Kevin McCarthy?

Kevin McCarthyról a BBC írt rövid portrét: 57 éves, 2007 óta a kaliforniai (és az állam demokrata beállítottsága ellenére) erősen republikánus Bakersfield képviselője a képviselőházban.

McCarthy egy ideig szoros kapcsolatot ápolt Donald Trumppal, egyes amerikai médiumok szerint Trump néha úgy emlegette, hogy "az én Kevinem".

2021. január 6-án, a Capitolium ellen elkövetett támadás alatt egy állítólag heves, káromkodásokkal teli telefonbeszélgetés során arra kérte Trumpot, hogy kérje meg a tüntetőket, hogy menjenek haza, de napokkal később meglátogatta őt Floridában a Mar-a-Lago rezidencián.

McCarthy Kinevezése az Egyesült Államok külpolitikájára is kihathat. Közölte: egy republikánus irányítású kongresszus nem lenne hajlandó "biankó csekket" kiállítani Ukrajnának.

"A többség megszerzése csak a kezdet - írta kollégáinak egy szerdai levelében. - Mostantól az alapján mérnek minket, hogy mit teszünk a többséggel."