Február közepéig biztosan nem oldják fel a brit karantént
Már kedden országos karanténra ébredtek az angolok, habár a hétfőn kihirdetett szabályok hivatalosan csak szerdától hatályosak. A kormányfő arra kért mindenkit, hogy máris tekintse érvényesnek a teljes zárlatot, mert az új típusú koronavírus erősen fertőző mutációjának villámgyors terjedése minden eddiginél súlyosabb helyzetet teremtett.
Már egy hete 50 ezer körüli a regisztrált esetek számának napi növekedése, miközben több mint 26 ezer COVID-beteg szorul kórházi ellátásra Angliában.
Boris Johnson tévébeszédében azzal érvelt, hogy miközben Anglia nagy részén már most is szigorú korlátozások vannak, egyértelmű, hogy további lépésekre van szükség ahhoz, hogy ellenőrzésük alá vonják ezt a mutánst, míg zajlik az oltás. Ezért kell Angliának teljes karanténba vonulnia, ami hatásos intézkedésnek ígérkezik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kormány mindenkit otthon maradásra kötelez.
Az egészségügyi ellátórendszer terhelése hétről hétre legalább 30 százalékkal nő december eleje óta, úgyhogy a közegészségügyi vezetők arra figyelmeztettek karácsony után, hogy még három hét, és kitör a káosz.
A karanténszabályok, amelyek legalább február közepéig érvényben maradnak, megegyeznek a járvány első hulláma idején bevezetett korlátozásokkal. Bezártak a boltok, a szolgáltatók, az iskolák, az egyetemek, online oktatás lesz. Csak az élelmiszerboltok, a drogériák és a gyógyszertárak vannak nyitva. Aki nem tud otthonról dolgozni, az munkába eljárhat, de egyébként mindenki csak bevásárolni, orvoshoz és segítségre szoruló rokonhoz mehet. A bölcsődék nyitva maradnak, és a vendéglátók elvitelre továbbra is árusíthatnak ételt - szeszesitalt nem. Sportolni csak a szabadban és csak egyénileg lehet, a profi csapatsportban tarthatnak edzéseket.
Mindehhez Skócia is csatlakozott, ott is karantént hirdetett a vezetés. A szabályok betartását szigorú ellenőrzéshez és jelentős bírsághoz kötötték.
Az első miniszter, Nicola Sturgeon úgy fogalmazott, túlzás lenne azt állítania, hogy most jobban aggódik a helyzet miatt, mint eddig bármikor a járvány kezdete, vagyis tavaly március óta. De az esetszám növekedése emberi nyelvre fordítva azt jelenti, hogy sokkal többen lesznek betegek, és sokkal többen fognak meghalni. Úgyhogy ez elég érthetővé teszi az intézkedéseiket.
Észak-Írországban is lakhelyelhagyási tilalom lépett életbe, és az oktatás online folytatódik, nem nyitnak ki az iskolák. Wales már eddig is karantén alatt volt, amit január végéig egészen biztosan nem oldanak fel.