Európa vezetői üdvözlik a szíriai rezsim bukását, de aggódnak a térség biztonságáért

2024.12.09

A szíriai elnök diktatúrájának vége pozitív és régóta várt fejlemény, ami egyben megmutatja Aszad támogatóinak, Oroszországnak és Iránnak a gyengeségét - jelentette ki Kaja Kallas, az EU új külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.

Related

A lázadó csoportok drámai győzelme a szíriai polgárháborúban Oroszország és Irán veresége - így értékelte az EU új külügyi főképviselője, Kaja Kallas a Szíriában történt eseményeket.

Bassár Aszad szíriai elnök diktatúrájának vége "pozitív és régóta várt fejlemény. Egyúttal megmutatja Aszad támogatóinak, Oroszországnak és Iránnak a gyengeségét. A mi prioritásunk a biztonság garantálása a régióban. Szíria újjáépítésének folyamata hosszú és bonyolult lesz, és minden félnek készen kell állnia a konstruktív részvételre" - közölte Kallas.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke szerint, mivel Aszad rendszere "romokban hever", az számít, hogy mi történik a következő órákban és napokban.

"A kegyetlen Aszad-diktatúra összeomlott. Ez a történelmi változás a térségben lehetőségeket kínál, de nem kockázatmentes" - írta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

Angela Rayner brit miniszterelnök-helyettes a Sky Newsnak adott interjújában üdvözölte a rezsim összeomlását. "Politikai megoldásra van szükség az ENSZ-határozatokkal összhangban. A civilek és az infrastruktúra védelmére van szükségünk. Túl sok ember vesztette életét, stabilitás kell abban a régióban" - jelentette ki.

Olaf Scholz német kancellár, akinek országa évek óta megnyitotta kapuit a menedéket kérő szíriaiak előtt, az X-en azt írta: "Ma minden szíriai mellett állunk, akik egy szabad, igazságos és biztonságos Szíriában reménykednek." Scholz hozzátette, Németország más nemzetközi partnerekkel együtt azt tervezi, hogy bármilyen módon hozzájárul a szíriai konfliktus politikai megoldásához.

Annalena Baerbock német külügyminiszter "nagy megkönnyebbülésnek" nevezte a szíriai hatalomváltást, ugyanakkor óva intett az újabb eszkalációtól. "Az ország most nem kerülhet más radikálisok kezébe, bármi legyen is az álcájuk". Felszólította a konfliktusban részt vevő feleket, hogy biztosítsák "az etnikai és vallási kisebbségek, például a kurdok, az alaviták és a keresztények átfogó védelmét", és törekedjenek a csoportok közötti egyensúlyra.

"A barbár állam megbukott. Végre" - írta Emmanuel Macron francia elnök az X-en, hozzátéve: "Franciaország továbbra is elkötelezett marad mindenki biztonsága mellett a Közel-Keleten". A francia Európa- és Külügyminisztérium közleményt adott ki, amelyben felszólította a szíriaiakat, hogy "egyesüljenek, béküljenek ki, és utasítsák el a szélsőségesség minden formáját".

Mint arról beszámoltunk, mivel az Aszad rendszerét megdöntő felkelő csoportok többsége, így a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) is iszlamista gyökerű (a HTS az ISIS-hez és az Al-Kaidához is tartozott korábban) sokan aggodalommal figyelik, milyen rendszer épül Aszad kegyetlen diktatúrája helyén.

A jelek egyelőre viszonylag biztatóak: az Aleppóban élő keresztény kisebbség nem számolt be atrocitásokról, sőt a HTS vezetője, al-Gholani személyesen is azt nyilatkozta, hogy megvédik a minden szíriai állampolgár, így a keresztények személyét és vagyonát is. Ugyanakkor az egyik lázadó iszlamista szervezet, a török támogatású SDF megtámadta a kurdokat az ország északi részében.