Európa és a világ vezetői szorosabb együttműködést várnak Donald Trumptól
A világ vezetői gratuláltak az új elnök beiktatásához, és sokan sürgették a szorosabb szövetségeket vagy a további együttműködést országaik és az Egyesült Államok között. Ursula von der Leyen bizottsági elnök is azt írta: Az Európai Unió szoros együttműködést vár a globális kihívások kezelésében.
Európa és a világ vezetői azzal együtt is várakozással tekintenek Donald Trump második ciklusa elé, hogy az új elnök már az első napon elrendelte az USA kilépését a párizsi klímaegyezményből és az Egészségügyi Világszervezetből, és nem tudni, milyen hatással lesznek a világgazdaságra a bejelentett új vámok, illetve az "Amerika az első" programjának külpolitikai hatásai.
Mark Rutte NATO-főtitkár az X-en bejelentette, hogy Trump hivatalba lépésével a szövetség növelni fogja a védelmi kiadásokat és fokozza a fegyvergyártást. Trump korábban azt követelte, hogy a NATO-tagok nemzetgazdasági teljesítményük (GDP) öt százalékát költsék erre.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt írta Trumpnak, hogy az Európai Unió szoros együttműködésre számít a globális kihívások kezelése érdekében: "Társadalmaink együtt nagyobb jólétet érhetnek el, és megerősíthetik közös biztonságukat."
Emmanuel Macron a francia hadsereghez intézett hétfői beszédében felszólította Európát, hogy "ébredjen fel" és fektessen többet a védelembe. Donald Trump hatalomba való visszatérése alkalmából a francia elnök utalt az amerikai külpolitika várható változásaira, különös tekintettel az ukrajnai háborúra. Ezt "Európa stratégiai ébredésének esélyeként" jellemezte.
Az Ukrajna elleni háborút három éve folytató Oroszország elnöke, Vlagyimir Putyin közölte, hogy nyitott a párbeszédre az Egyesült Államok új kormányával, hangsúlyozva, hogy nem rövid tűzszünetet, hanem hosszú távú békét szeretne biztosítani Ukrajnában. Trump leendő külpolitikusainak, illetve pénzügyminiszterének megnyilvánulásai mindenesetre eddig nem arra utalnak, hogy "beáldozná" Ukrajnát egy Putyinnal kötött gyors béke kedvéért.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök úgy véli: Donald Trump hivatalba lépése esélyt ad az "igazságos békére". A Trump által meghirdetett "erő általi béke" politikája lehetőséget kínál az USA vezető szerepének megerősítésére - fejtette ki Zelenszkij az X-en. Ukrajna aktív és kölcsönösen előnyös együttműködést vár a Trump-kormányzattal - hangsúlyozta.
The inauguration of the new President of the United States, Donald Trump @POTUS. He is a man of strength. I wish President Trump and all of America success.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) January 20, 2025
Ukrainians are ready to work together with Americans to achieve peace—a true peace. This is a chance that must be seized. pic.twitter.com/YMk1qvUR5U
A Közel-Kelet hadszínterein fontos szerepet játszó Törökország elnöke, Recep Tayyip Erdogan reméli, hogy folytatódik a barátság az új amerikai elnökkel. Erdogan egyúttal felajánlotta Trumpnak támogatását az ukrajnai háború békés megoldásának megtalálásában. Ankara Moszkvával és Kijevvel is jó kapcsolatokat ápol, a magyar "békemisszió" hirdetőivel szemben tehát nagyobb esélye van a közvetítői szerepre.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök videoüzenetében kijelentette: "szövetségünk legjobb napjai még előttünk állnak". Mint mondta, alig várja, hogy együtt dolgozhasson Trumppal "az utolsó túszok hazahozataláért, a Hamász katonai képességeinek megsemmisítéséért, a gázai politikai hatalom megszüntetéséért és annak biztosításáért, hogy Gáza soha többé ne jelentsen fenyegetést Izraelre". Netanjahu hangsúlyozta, hogy együtt akar dolgozni Trumppal az iráni terrortengely legyőzésén.
Ugyancsak szívesen kooperálna az új amerikai elnökkel Mahmúd Abbász palesztin elnök. "Készek vagyunk együttműködni önnel, hogy hivatali ideje alatt a kétállami megoldás alapján békét teremtsünk" - fogalmazott Abbász. Ez azt jelenti, hogy "Palesztina Állam és Izrael Állam biztonságban és békében él majd egymás mellett, biztosítva a biztonságot és a stabilitást térségünkben és a világban".