Ellenlépés Trump bosszújával szemben: FBI-ügynökök beperelték az igazságügyi minisztériumot
Több mint 6 ezer nyomozóirodai ügynök személyiségi jogait sértheti Trump intézkedése, amellyel büntetné az ellene szóló perekben közreműködőket. A beadványozók szerint ez a demokratikus módja az autoriter törekvésekkel szembeni ellenállásnak.
Mint arról korábban beszámoltunk, az új republikánus kormányzat feltett szándéka, hogy eltávolítja az igazságszolgáltatásból és a bűnüldöző szervektől azokat a munkatársakat, akik részt vettek a Donald Trump ellen korábban indított büntető eljárásokban. Az elnök érvelése szerint nem lehet az igazságszolgáltatási rendszer olyan személyekkel működtetni, akik eljátszották az elnök bizalmát.
Elbocsátások, lefokozások, áthelyezések és önkéntes lemondások már történtek, és az ügyészek mellett a leginkább fenyegetett kör a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) állománya. Az előzmények itt olvashatók.
Kedden meg nem nevezett FBI-ügynökök és alkalmazottak keresetet nyújtottak be, amiben azt kérik a bíróságtól, hogy fékezze a megtorló hadjáratot, ami hatezernél több nyomozót, elemzőt, adminisztrátort és bűnügyi szakértőt sújthat. A követelés - egyelőre -a január 6-i (capitoliumi) perben érintettek nevének és más adatainak a nyilvánosságra hozatalát tiltatná be.
Két névtelen FBI-ügynök és több alkalmazott azután indított pert kedden, hogy Emil Bove megbízott főügyész-helyettes azt a követelést szegezte nekik, hogy az FBI állítsa össze és adja át mindenkinek a nevét, aki a Trump-ügyeken dolgozott.
A beadvány szerint az ügynökök úgy vélik, hogy az adminisztráció felfedni készül az érintettek személyazonosságát, veszélynek téve ki az ügynököket és családjukat. Olyan bírósági végzést kérnek, amely megtiltja a végrehajtó hatalomnak a nevek nyilvánosságra hozatalát.
An anonymous group of FBI agents and employees took the unusual step of suing the DOJ in a bid to prevent President Trump and his allies from publicly disseminating a list of names of all the bureau's employees who worked on Jan. 6 criminal cases https://t.co/Q3ECBO3Flt pic.twitter.com/YsLXsVkbip
— Reuters Legal (@ReutersLegal) February 4, 2025
A Trump-adminisztráció nem közölte, hogy szándékában áll a nevek közzététele, de a személyek nevére vonatkozó követelés felkeltette a gyanút, hogy tömeges elbocsátásuk készül, miként az Igazságügyi Minisztériumban ez már meg is történt.
"Nyilvánvaló, hogy a várható nyilvánosságra hozatal az FBI törvénytelen megtisztításának előjátéka, amelyet kizárólag a Trump-kormányzat bosszúálló és politikai motivációi vezérelnek" – mondta Chris Mattei, a Szövetségi Nyomozó Ügynökök Szövetségének ügyvédje. "Ezen ügynökök nevének nyilvánosságra hozatala a zaklatás és a bosszú tűzviharát robbantaná ki velük és családjukkal szemben, és ezt azonnal le kell állítani."
Más magyarázat szerint a nevek közlése azzal a veszéllyel is fenyeget, hogy az elbocsátott munkatársak nehezen, vagy egyáltalán nem találnak munkát a jogi vagy magánvédelmi területeken, mert azok tulajdonosai óvakodnának az alkalmazásuktól, tartva a kormányzat bosszújától, és állami megbízatásaik elvesztésétől, vagyis hogy a Trump-csapat "utánuk nyúlna" a privát szektorban is.
Jelenleg két beadvány van folyamatban
Az egyik ügy, amelyet kilenc meg nem nevezett FBI-ügynök nyújtott be, csoportos keresetnek minősül az iroda összes olyan munkatársai nevében, akik vagy a január 6-i lázadás, vagy a Trump által titkosított dokumentumok kezelésével kapcsolatosak. Utóbbiak nyomoztak a volt elnök floridai klubjában és Mar-a-Lago-i rezidenciájában, miután elhagyta hivatalát, és több ládányi iratot magával vitt, amelyek között a legmagasabb nemzetbiztonsági besorolású dokumentumok vele tartottak.
"A felperesek az FBI alkalmazottai, akik január 6-án és/vagy Mar-a-Lago-ügyeken dolgoztak, és akiket arról tájékoztattak, hogy a közeljövőben (február 3-9. héten) valószínűleg felmondják a munkaviszonyukat", – áll a panaszban.
Az üggyel a Foglalkoztatási Igazságügyi Központ foglalkozik, amely azokat a személyeket képviseli, akik azt állítják, hogy sérelem érte őket a munkahelyükön.
A másik ügyet a Szövetségi Nyomozó Ügynökök Szövetsége és hét meg nem nevezett FBI-ügynök nevében adták be, és az ideiglenes lakhelyelhagyási tilalom tiltását kéri.
Az ügynökök arra számítanak, hogy az igazságügyi minisztérium hamarosan fel fog lépni számos FBI-ügynökkel szemben, ami helyrehozhatatlan kárt okoz a felpereseknek. A várható zaklatásokon és erőszakkal fenyegetéseken túl ez a lépés megsérti az Alkotmány első kiegészítését (Bill of rights), és a tisztességes eljáráshoz való jogot.
A képviseleti alapot vezető nyugalmazott szövetségi bíró, Nancy Gertner az igazságügyi minisztériumnak küldött vasárnapi levelében óva intette az adminisztrációt az ügynökök kilétének nyilvánosságra hozatalától, és további pereket helyeztek kilátásba.