Elborzadva figyelik az európai államok az energiaárak növekedését

2022.08.18

Egész Európában súlyos gondokat okoz az energia árak gyors emelkedése. Litvániában szerdán rekord magasra, megawattban számolva 824 euróra ugrott az áram óránkénti ára, ami csaknem kétszerese az előző napinak.

Mivel az éves infláció júniusban meghaladta a 21 százalékot, néhány bolt úgy döntött, hogy lekapcsolja a villanyt. "Ebben semmi szimbolikus nincs. Komolyan felvetődött, hogy ne dolgozzunk azokban az órákban, amikor ennyire drága az áram" - mondta az egyik üzlet vezetője.

Litvánia hiába kérte az illetékes uniós hatóságot, hogy módosítsa az európai áram árát szabályozó algoritmust, mert az nem felel meg a balti államok nehéz piaci körülményeinek.

Észtország és Lettország is hasonló cipőben jár. Az áramfogyasztás csúcsidőszakai sok vállalkozásnak megfizethetetlenek.

"Ma 5 és 6 között bezárunk, nem engedhetjük meg magunknak hogy dolgozzunk. Csak áramra 375 eurót költenénk ebben az egy órában" - közölte egy tallin-i kávézó tulajdonosa.

Dániában és Svédországban is az egekbe szökött az elektromos áram kilówattóránkénti ára. A svéd szociáldemokrata kormány bejelentette, hogy 5,76 milliárd dollárt különít el a vállalatok és a háztartások kompenzálására.

A német kormány a földgáz adójának csökkentésével enyhít a fogyasztók terhein. Olaf Scholz kancellár bejelentette, hogy az eddigi 19 helyett 7 százalék lesz a földgáz áfakulcsa, és a kabinet újabb intézkedéseket is tervez az infláció és az energiaárak emelkedéséből adódó terhek mérséklésére.

Az európai energiaszektort több oldalról is csapások érik. Az ukrajnai háború okozta válságot a forró, szélcsendes időjárás is tetézi, mert a víz- és szélerőművek termelése is jelentősen visszaesett.