Együtt csapolta a szicíliai maffia két klánja az EU-s pénzeket, 660 év börtönt kaptak érte
Kilencvennél is több szicíliai maffiózót és fehérgalléros bűnözőt küldtek rács mögé egy szicíliai bíróságon, miután bebizonyosodott: többmillió eurónyi uniós pénzt csaltak el fiktív cégeken keresztül. Az év talán legjobban várt bírósági ítélete Olaszországban több szempontból is történelmi lett: éjszakába nyúlóan olvasták az ítéletet, mely összesen több mint 660 év büntetést szabott ki a vádlottakra.
November elsején végre pont került az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb érdeklődésre számot tartó tárgyalására Olaszországban. A másfél évig tartó megapert, melynek összesen 101 vádlottja volt, egy földalatti bunker-stílusú bíróságon folytatták a szicíliai Messinában. A peren négy ügyész dolgozott, az elsőfokú ítéletek és büntetések felolvasása pedig több mint egy órán át tartott: a vádlottak közül 91-en összesen 660 évnyi börtönbüntetést kaptak csalásért, hamis tanúzásért, zsarolásért, illegális haszonszerzés céljából létesített bábvállalatok létrehozásáért és drogkereskedésért. Az ítélettel minden valószínűség szerint hosszú időre lefejezték a helyi maffiát.
Összefogott a két rivális klán, hogy elszipkázhassák az uniós támogatásokat
A szicíliai Messinában tevénykedő két, korábban rivális klán, a Batanesi-k és a Bontempo-k az 1980-as és '90-es évek viszálykodásai után - melyben legalább negyvenen vesztették életüket - a kétezres években félretették nézeteltéréseiket egy, a korábbiaknál jóval jövedelmezőbb üzlet reményében. Ez pedig nem volt más, mint hogy közösen csapolják meg az EU-s pénzeket.
A terv pofonegyszerű volt: önkormányzati tisztviselőket megvesztegetve a két maffia vezetői hozzáférést kaptak azokhoz a földhivatali adatokhoz, melyekből kiderítették, mely mezőgazdasági területek nem részesülnek uniós támogatásban. Ezeknek tulajdonosait aztán megfenyegették és hamis bérleti szerződéseket bemutatva a területet sajátjuknak nyilvánították. Volt olyan föld, ami mezőgazdasági művelésre alkalmatlan volt, de ez nem zavarta őket, több esetben még arra sem ügyeltek, hogy a megszerzett földeket megművelve legalább az álcázást fenntartsák.
Ha zsarolással nem sikerült megszerezniük a kinézett területeket, hamisított bérleti szerződésekkel tették rájuk a kezüket - ilyen voltak például a Katolikus Egyház birtokába tartozó terület, vagy épp az amerikai haditengerészeté - melyen egyébként műholdas kommunikációra alkalmas eszközök találhatóak, vagyis mezőgazdasági művelésre teljesen alkalmatlan.
A terv második részeként egy 151 fantomcégből álló hálót hoztak létre, a megszerzett pénzt pedig gyakran külföldi bankszámlákra utalták, hogy aztán sorozatos ide-oda utalások szövevényében nyomuk vesszen. A csalások rendszerével legalább ötmillió eurót szipkáztak el az uniós mezőgazdasági alapokból - mely pénz a két klán vezetőihez és a csalásban részt vevő partnereikhez vándorolt - ideértve az abban részt vevő könyvelőket, politikusokat, és kormányzati tisztviselőket is.
Évek óta 24 órás fegyveres védelem alatt áll, aki lefülelte őket
A hatóságok 2012-ben vették észre, mi történik, mikor Giuseppe Antoci, a régió korábbi elnöke megszigorította az uniós alapokból részesülők ellenőrzését - az akkor alkalmazott szigorítások ma már egyébként az olasz törvénykezés részét képezik.
A lefülelés azonban közvetlen veszélybe sodorta Antoci-t, aki ellen 2016-ban merényletet kíséreltek meg - ilyen magas rangú politikus elleni gyilkossági kísérletre az 1990-es évek óta nem volt példa. Antoci jelenleg is 24 órás, állandó fegyveres őrizet alatt áll - de ennek ellenére is részt vett a tárgyaláson és végighallgatta az ítélethirdetést.
2020-ban végül négy éven át tartó nyomozás után ezer rendőr csapott le egy időben több tucat, a maffiához köthető személyre hajnalban, azok otthonában - köztük a "Blondie", "Banger" és a Keresztapa c. film után "Vito Corleone"-nak nevezett főnökökre is. Salvatore Faranda 30 évet, Sebastiano Bontempo 25 évet és hét hónapot, Sebastiano Conti Mica pedig 23 év és hat hónap letöltendő börtönbüntetést kapott. A két klán szinte összes tagja rács mögé került hosszabb-rövidebb időre. A csalásban részt vevő, fellelhető vállalatok javainak elkobzását, illetve a vádlottak javainak, ingó- és ingatlanjainak lefoglalását szintén elrendelte a bíróság, egyes vádlottakat pedig a károsultak kárpótlására szólított fel - írta meg a La Sicilia.
"Ezt a régiót sokáig a Halott Lelkek Földjének hívták, mert olyan szinten behálózta a maffia. A klánok a múltban háborúztak egymással, de a közelmúltban rájöttek, hogy egymás gyilkolászása helyett inkább össze kellene fogniuk, mert akkor együtt csapolhatják meg az EU-s pénzeket. Ennek persze a gazdák fizették meg az árát, akiknek elvették a földjét és akiket megaláztak. Senki sem tudott fellépni ellenük, mert ha igen, a klasszikus maffiamódszerekhez nyúlva félreállították, megzsarolták, megfélelmlítették. De a több mint 600 évnyi börtönbüntetés egy nagyon erős jelzés. Ezt a földet most felszabadították és a történetéből tanulhat valamit az egész ország" - mondta Antoci az ítélethirdetés után.
"Ez a per megmutatta, hogy a modern maffia már nem zsarolással és droggal foglalkozik. Ennél jóval szofisztikáltabb módszerekkel dolgoznak, hogy bevételhez jussanak, elsősorban azokból az uniós alapokból, melyek Szicília fejlesztésére szolgálnának" - mondta el Maurizio De Lucia ügyész a POLITICO-nak.
Többek szerint azonban a helyzet nem ilyen fényes, a felgöngyölített ügy miatt veszélybe kerülhet az országnak a koronavírus-járvány utáni helyreállítási alapból járó 191,5 milliárd eurónyi támogatás,hiszen felmerül, hogy nem kerül-e szintén rossz kezekbe. Az ügyészek szerint azonban a sikeres bűnvádi eljárás azt mutatja, hogy az ország sikeresen lép fel a szervezett bűnözéssel szemben.