Egy török vadászgép lelőtt egy örmény harci repülőt
Egy török F-16-os vadászgép Azerbajdzsán légteréből lelőtt egy örmény SzU-25-ös harci gépet - közölte kedden az örmény védelmi minisztérium. Azt állítják, hogy a lelőtt gép az örmény légtérben volt. Törökország cáfol.
Az örmény minisztérium közölte: a török F-16-os az azeri Gjandzsa repteréről szállt fel, hogy fedezze az azeri harci gépeknek és drónoknak az Örményország területén lévő Vardenisz, Mec, Maszrik és Szotk településekre mért csapásait, és az örmény légtérben lőtte le az örmény repülőt. A gép pilótája életét vesztette.
Igaztalan az állítás a török fél szerint
Ankara tagadta kedden az örmény védelmi minisztérium azon állítását, amely szerint egy török F-16-os vadászgép Azerbajdzsán légteréből lelőtt egy örmény SzU-25-ös harci gépet - jelentette a török sajtó.
Teljességgel igaztalannak minősítette az örmény minisztérium állítását Fahrettin Altun, a török államfői hivatal kommunikációs igazgatója. Hozzátette: "Örményországnak, ahelyett, hogy olcsó propagandatrükkökhöz fordul, inkább ki kellene vonulnia az általa megszállt területekről".
Azerbajdzsán és Örményország között vasárnap újultak ki a harcok a vitatott hovatartozású Hegyi-Karabah ügyében. Törökország Azerbajdzsánt támogatja.
Súlyos következményei lehetnek az incidensnek
Jereván hétfőn kilátásba helyezte, hogy beveti Iszkander hadműveleti-taktikai rakétarendszereit, ha Törökország F-16-osokat alkalmaz Hegyi-Karabahban.
Azerbajdzsán és Örményország között vasárnap újultak ki a harcok a vitatott hovatartozású Hegyi-Karabah ügyében.
Moszkva hagyományosan Örményország támogatójának számít, de a 2018 óta hatalmon lévő, nyugatbarát jereváni kormánnyal rosszabb a viszonya. A régió másik fontos szereplője, Törökország viszont támogatja az azeri kormányt.
26 éves konfliktus
A nemzetközi jog alapján Azerbajdzsánhoz tartozó, de örmény lakosságú Hegyi-Karabahot a kilencvenes évek eleje óta egy örmény szakadár köztársaság uralja. Az összecsapások a területért folyó, 1994-ben lezárult véres háború óta is folyamatosak.
A konfliktus nagyjából 30 ezer áldozattal járt, és több százezres menekülthullámot indított el. A 11 ezer négyzetkilométeres, 150 ezres lakosságú Hegyi-Karabahban korábban nagyjából 20 százalék volt az azeriek aránya, mára azonban gyakorlatilag 0-ra csökkent. Az Azerbajdzsánban élő örmények szintén elmenekültek lakóhelyükről az elmúlt évtizedekben.
Megváltozott erőviszonyok
Az 1994-ben lezárult háborút Örményország nyerte, azóta azonban jelentősen megváltozott a két fél erőviszonya. A tízmilliós, energiahordozókban gazdag Azerbajdzsán gazdasága ma négyszer akkora, mint a hárommilliós Örményországé, és a hadserege is fejlettebb lett. Emellett a török támogatás is bátoríthatja Bakut - az örmények szerint az azeri oldalon török zsoldban lévő szíriai milíciák is harcolnak. Ezt Azerbajdzsán tagadja, és azt híreszteli, hogy örmény oldalon szíriai kurd egységek tűntek fel. Jereván szintén tagadja az idegen harcosok jelenlétét.