Egy médiabotrány árnyékolta be a felszabadulás napját Olaszországban

2024.04.25

A náci megszállás és a fasiszta uralom végét ünnepelték Olaszországban. 1945. április 25-én az olasz partizánok óriási felkelést indítottak Milánóban és Torinóban, és visszavonulásra kényszerítették a fasiszta rezsim katonáit és a náci megszállókat.

Sergio Mattarella államfő és Giorgia Meloni miniszterelnök is tiszteletét tette az Ismeretlen katona sírjánál a felszabadulás napja alkalmából.

Az idei évfordulót egy médiabotrány is kísérte. Az állami RAI televízió ugyanis úgy döntött, hogy nem közvetíti egy olasz író beszédét, aki arról írt, hogy szerinte Giorgia Meloni soha nem tudott elszakadni neofasiszta múltjától.

Antonio Scurati a RAI egyik adásában olvasta volna fel egyik szövegét múlt szombaton, a televízió végül mégsem hívta be az adásba az írót, azzal az indokkal, hogy nem akar 1800 eurót fizetni egy 3500 karakteres monológért. Scurati ekkor ingyen a műsorvezető rendelkezésére bocsátotta rövid esszéjét, aki aztán a műsorban felolvasta a szöveget.

Scurati az olasz civilek ellen elkövetett mészárlások felidézése után sajnálatát fejezte ki, hogy Meloni "soha nem tudott elszakadni neofasiszta múltjától", ehelyett ő és "posztfasiszta pártja" megpróbálta "átírni a történelmet."

Antonio Scurati írását végül több újság mellett maga a kormányfő is megosztotta Facebook-oldalán, azzal a kommentárral, hogy a baloldal ismét felesleges vitákat gerjeszt.

"A baloldal cenzúrára panaszkodik, a Rai azt válaszolja, hogy egyszerűen nem volt hajlandó 1800 eurót (sok alkalmazott havi fizetését) fizetni egy egyperces monológért. Nem tudom, hol az igazság, de most én magam teszem közzé a monológ szövegét (amiért remélem, nem kell fizetnem)" - írta Meloni a közösségi oldalon.

Giorgia Meloni a második világháború óta az első erősen jobboldali vezetője Olaszországnak, ez a történet pedig most újjáélesztette azt a kritikát, amely szerint az olaszok nem számoltak le teljesen a fasiszta múltjukkal, úgy, ahogyan azt a németek tették.