Egy hamis hír okozott tőzsdei láncreakciót
Az eset megmutatta, mennyire érzékenyek a tőzsdék a hírekre ás álhírekre egyaránt.
Szárnyalón hatott a piacokra hétfőn egy hamis hír, ami azt állította, hogy Donald Trump amerikai elnök fontolgatja, hogy szünetelteti a nagy mértékű vámok alkalmazását, de amint cáfolta a híresztelést a Fehér Ház, a piacok ismét gyengülni kezdtek.
Úgy tűnik, hogy az álhír forrása egy interjú lehet, ami Trump gazdasági tanácsadójával, Kevin Hassettel készült.
A Fox News kérdésére, miszerint megfontolandó-e egy 90 napos szünet, Trump gazdasági tanácsadója kitérő választ adott: mint mindig, az elnök dönt.
Egyesek szerint ezt az interjút idézték később hamisan, a valótlanságig csavarva az információt, miszerint Trump háromhónapos vámszünetet rendel el.
Néhány óra elteltével ilyen tartalmat tett közzé egy fiók, aminek 829 követője van az X-en. Egy prominensebb X-fiók "Walter Bloomberg" néven ezután a Reuters hírügynökségre hivatkozva osztotta meg ezt az álhír. A 800 ezer követővel rendelkező fiókot törtölték azóta.
A Reuters azt közölte, hogy a forrás a CNBC volt, amely élőben adott hírt a tőzsdék felfutásáról.
A CNBC adásában már nem csak az hangzott el, hogy Trump megfontolja a vámok 90 napos szüneteltetését minden országgal, hanem az is, hogy Kína kivétel.
A CNBC és a Reuters is helyreigazítást adott ki azóta. Ám előtte, az álhír hatására becslések szerint dollárban számolva ezer milliárdokkal erősödtek a piacok, ami percek alatt párolgott el, amint a Fehér Ház cáfolt.
Az eset megmutatta, mennyire érzékenyek a tőzsdék a hírekre ás álhírekre egyaránt.