Egy év alatt 60 százalékkal drágultak az Európába szállított orosz energiahordozók

2022.06.13

Oroszország a csökkenő kereslet ellenére is sokat nyer az energiahordozók exportján, hiszen a háború kezdete óta jelentősen nőttek az árak - derült ki egy friss jelentésből. Szakértők szerint az EU szankciói rövid távon eredmény helyett zavart hoznak.

Oroszország hatvan százalékkal drágábban adja az olajat és a gázt Európának a tavalyi szinthez képest, ezért a költségvetését alig érinti a csökkenő kereslet. Ez derült ki a Az Energia és Tiszta Levegő Kutatóintézet friss jelentéséből. Az elmúlt száz nap alatt Oroszország 93 milliárd bevételt ért el.

"A friss adatok szerint Oroszország napi egymilliárd eurós bevételre tesz szert a fosszilis energiahordozók eladásából. Ennek a nagy része Európából érkezik. A becslések szerint a háború is napi egymilliárd eurójába kerül Oroszországnak. Vagyis nagyon nagy az egyezés" - mondta a Bruegel intézet szakértője, Ben McWilliams.

Az EU továbbra is Oroszország legnagyobb ügyfele, a teljes orosz kivitel 60 százaléka kerül Európába. Az Európai Unió az év végétől olajembargóról döntött. Ennek csak korlátozott hatása lesz rövidtávon, miközben a piaci folyamatokat felborítja a lépés.

"Az olajembargónak nagyon nagy késése van, eközben továbbra is vásárolunk Oroszországtól az év végéig olajat. Ennek az a kockázata, hogy nagy zajt csapunk a piacokon és ezzel megijesztjük a szereplőket és magasan maradnak az árak. Közben Oroszország magas profitot érhet el a magas árak miatt" - tette hozzá az elemző.

Európa rövid időn belül szeretné felszámolni az energiafüggőségét. Ezt azonban megnehezíti az, hogy világszerte magasak az energiaárak.