Döntött az EU: jön a 60 dolláros olajársapka Oroszországgal szemben
Az Európai Unió tagállamai pénteken megállapodásra jutottak arról, hogy a G7-tel kötött megállapodás alapján felső határt szabnak az orosz kőolaj árára - közölték diplomáciai források.
Az olajársapka felső határa legalább 5 százalékkal lesz alacsonyabb az orosz olaj világpiaci áránál, és ezt a szintet kéthavonta felülvizsgálják.
Az EU-tagállamok azután állapodtak meg az orosz kőolaj globális vásárlására vonatkozó 60 dolláros árplafon bevezetéséről, hogy a még keményebb fellépést - azaz még alacsonyabb felső határt - sürgető Lengyelország végül feladta ellenvetéseit.
Az uniónak tehát sikerült még december 5-e előtt döntenie, amikor is hatályba lép az orosz tengeri olaj EU-ba történő behozatalának tilalma.
A G7-országok és egyes szövetségesek által elfogadandó plafon célja, hogy az orosz kőolaj továbbra is áramolhasson olyan országokba, mint India és Kína, de a Kreml számára jóval alacsonyabb haszonnal. A cél, hogy megtiltsák a szállító, biztosító és viszontbiztosító vállalatoknak a szolgáltatás nyújtását olyan szállítmányok esetében, ahol az ár a megszabott korlátnál magasabb.
Ez a felső határ alacsonyabb, mint az Európai Bizottság és a G7 által eredetileg javasolt 70 dolláros ár, mivel Lengyelország és más tagállamok azt kérték, hogy csökkentsék azt. "Mi csak olyasmiről beszéltünk, ami csökkentené az orosz bevétel szintjét" - mondta újságíróknak Andzrej Sadoś, Lengyelország EU-nagykövete.
Varsó azt követően adta beleegyezését, hogy Brüsszel beleegyezett a Moszkva elleni új szankciócsomag kidolgozásának felgyorsításába, amely a Lengyelország által javasolt intézkedéseket is tartalmazná.
Teljesen biztosak akartunk lenni abban, hogy egy új, fájdalmas, Oroszország számára drága szankciócsomagon dolgozunk - tette hozzá Sados.
A G7 egyik vezetője pedig reményét fejezte ki, hogy az árplafon korlátozza majd Oroszország képességeit az Ukrajna elleni háborúban. Az olajársapka felső határáról szóló megállapodás azt is tartalmazza, hogy a felső határt rendszeresen felül kell vizsgálni annak biztosítása érdekében, hogy az legalább 5 százalékkal az orosz olaj átlagos piaci ára alatt legyen.
A kezdeményezést az Egyesült Államok is támogatta, amely pedig szeretné biztosítani az orosz olaj további exportját, hogy elkerülje a globális hiányt, amely a nyersolaj árának ugrásszerű növekedését idézné elő. Washington reméli, hogy India és Kína továbbra is képes lesz arra, hogy az árplafon meglétét kihasználva nagyobb árengedményekről tárgyaljon.