Dél-Afrika a palesztinok sérelmére elkövetett népirtással vádolja Izraelt a hágai bíróságon

2024.01.12

A szóbeli meghallgatások első két napján a dél-afrikai ügyvédek "túl sok halálos áldozatról", több mint 23.200 elhunytról számoltak be. Az áldozatok 70 százaléka nő és gyermek, több mint 7000 ember halt meg úgy, hogy a a romok alatt rekedt.

Leírták továbbá az éhínség és az éhezés veszélyét, amely a gázai lakosságot fenyegeti. A bíróság előtt elhangzott, hogy az emberek nem férhetnek hozzá élelemhez vagy életmentő egészségügyi felszerelésekhez, mivel Izrael nem engedett elegendő üzemanyagot, vizet vagy élelmiszert az exklávéba.

"Minden nap több mint tíz palesztin gyermek egyik vagy mindkét lábát amputálják, sokukat érzéstelenítés nélkül. A jelenlegi ütemben naponta átlagosan 3900 palesztin otthon sérül vagy semmisül meg, még több tömegsírra lesz szükség, miközben a holttesteket meggyalázzák, amikor exhumálják erőszakosan megsemmisítik őket" - sorolta Blinne ni Ghralaigh, Dél-Afrika ügyvédje.

Az ítélet meghozatala évekig is eltarthat, ezért Dél-Afrika felszólítja a Nemzetközi Bíróságot, hogy rendeljen el ideiglenes intézkedéseket annak érdekében, hogy kényszerítsék Izraelt a civilek nagyobb humanitárius segítségére, és fejezzék be katonai műveleteket.

Izrael pénteken terjeszti elő a védekezését, de a kormány szóvivője azzal vádolta Dél-Afrikát, hogy védelmezik a Hamász terrorját.

"Ma azt hallottuk, hogy egy állam – Dél-Afrika – kiáll egy terrorszervezet mellett. Alapvetően szégyen Dél-Afrika számára, hogy ezt tette. Izrael él az önvédelem jogával az október 7-i mészárlás után, és még mindig 136 izraeli túszt tart fogva a Hamász" - mondta Lior Haiat, az izraeli delegáció szóvivője.

"Az ügy rendkívüli jellegét senki sem téveszti szem elől. Figyelemre méltó az a tény, hogy Izrael a Nemzetközi Bíróságon találja magát, és azzal vádolják, hogy megszegte a népirtásról szóló egyezményt – azt az egyezményt, amelyet a hatmillió zsidónak a holokauszt alatt történt meggyilkolására adott válaszként alkottak meg. De, ahogy Dél-Afrika is érvel, a közelmúltban nem volt olyan eset, amely a bírósági védelem vagy a nemzetközi jog jövője szempontjából fontosabb lett volna" - jelentette a helyszínről, Hágából Shona Murray, az Euronews tudósítója.