Csendes puccs készül Scholz kancellár ellen a német szocdem pártban

2024.11.19

Pár hónappal az előrehozott választások előtt az SPD-ben egyre többekben merül fel, hogy Boris Pistorius alkalmasabb kancellárjelölt lenne. Maga a védelmi miniszter a jelek szerint nem is zárkózik el a feladat elől.

Egyáltalán nem tűnik lefutott ügynek, hogy az eddigi vezető német kormánypárt, a szociáldemokraták kancellárjelöltjét Olaf Scholznak fogják hívni. A párt bázisán elismerik ugyan a kancellár vezetői erényeit, de sokan úgy látják, túlságosan a bukott "jelzőlámpa" koalícióval azonosítják majd a nevét a februári előrehozott választásokon.

Az elbizonytalanodott párton belüli nyilvánosságban ezért nagy vihart kavart két észak-rajna-vesztfáliai Bundestag-képviselő levele, amely nyíltan megkérdőjelezte - a jelenleg Brazíliában tartózkodó - Scholz jelöltségét. A legnagyobb napilap, a Bild Scholz elleni párton belüli "puccsról" ír.

"A vita középpontjában az a kérdés áll, hogy mi most a legjobb politikai felállás erre a választásra. Azt halljuk, hogy sokan támogatják Boris Pistoriust" - írja Dirk Wiese és Wiebke Esdar, a választókerületekben zajló kritikus vitákról beszámolva. A közlemény érdekessége, hogy Wiese a párt egy "konzervatívabb" körének, míg Esdar a balszárnynak a képviselője.

"Olaf Scholz szövetségi kancellár jelenlegi hírneve erősen kötődik a jelzőlámpa-koalícióhoz. Egy idő után minden bizonnyal sokkal kedvezőbben fogják megítélni az országunkért végzett munkáját és döntéseit" - írja az állásfoglalás, amely szerint "egyértelmű, hogy a kancellárjelöltség kérdésében végső soron a pártszervezetek fognak dönteni, ez a megfelelő hely erre."

Kritikusan nyilatkozott a kancellárról a párt korábbi vezetője, Norbert Walter-Borjans is, aki szerint Scholz "egy rendkívül nehéz időszakban számos veszélytől mentette meg hazánkat", de a népszerű védelmi miniszterre, Boris Pistoriusra utalva hozzátette: "De az is igaz, hogy Merzet (a CDU kancellárjelöltjét - a szerk.) csak egy olyan kancellárral lehetne megakadályozni, akiben megvan az erő, hogy az utolsó métereken önkritikusan és követhetően érzékeltesse a különbséget. Ez Olaf Scholz eddigi gyenge pontja."

A mostani kancellár mellett állt ki ugyanakkor Lars Klingbeil SPD-elnök, Anke Rehlinger pártelnök-helyettes és Nancy Faeser belügyminiszter is, aki számára "egyértelmű, hogy a szövetségi kancellár lesz a jelöltünk", szerinte ugyanis Scholz "megfontoltan és határozottan vezette át az országot a nehéz válságos időkön".

A kancellárnak elsősorban nem az okozhat fejfájást, hogy több alapszervezet is Pistorius mellett állt ki, hanem főként az, hogy az INSA friss felméréséből kiderül: a németek mindössze 14 százaléka hisz még benne. Saját bázisának több mint fele (51 százalék) már nem bízik abban, hogy vele megnyerhető a választás, az SPD támogatóinak csupán egyharmada tartja még mindig komoly jelöltnek Olaf Scholzot.

A német koalíció azután bukott meg, hogy Scholz és a Német Szabad Demokrata Pártot, az FDP-t vezető Christian Lindner pénzügyminiszter között vita alakult ki a gazdaság- és költségvetési politika jövőbeni irányvonaláról, ami után Scholz menesztette Lindnert a kabinetből. Lindner előtte egy 18 oldalas iratban több kérdésben piacpárti gazdasági fordulatot sürgetett Németország számára, a versenyképesség helyreállítása céljából.