COP26: az atomenergia szerepe a klímaharcban

2021.11.08

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője szerint atomenergia nélkül "soha nem tudnánk megvalósítani" azt az energetikai átállást, amelyre a világnak kétségbeesetten szüksége van.


Az atomenergia megkerülhetetlen az éghajlatváltozás elleni harcban, mondta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója, a glasgow-i klímacsúcson. Sokáig hitte azt a világ, hogy az atom komoly kockázatokat hordoz: balesetek, a rendkívül radioaktív hulladék évezredekig megoldatlan sorsa, magas költségek. De mostanra fordult a kocka a szervezet vezetője szerint.

Az atomenergia nélkül "soha nem boldogulnánk"- Rafael Grossi a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója

"Az atomenergia része lehet a globális felmelegedésre adandó válasznak. Nem lehet megkerülni. Vannak, akik használják, vannak, akik nem. De az tény, hogy az atomenergia már most is a világszerte előállított tiszta energia több mint 25 százalékát teszi ki- folytatta a főigazgató.

Ezek az erőművek már lényegesen biztonságosabbak

Az atomenergia biztonsága körüli viták évtizedekre nyúlnak vissza, és senki sem felejti el Csernobilt vagy Fukusimát. De minden egyes baleset után javul a biztonság, és a legújabb generációs atomerőművek sokkal biztonságosabbak, és sokkal kevesebb nukleáris hulladékot termelnek, mint a múlt évezredben építettek.

"Mi lehetne hatékonyabb egy olyan létesítménynél, amelyet megépítünk, és ami utána 100 évig as energiát. Valóban meg kell erőltetnünk a fantáziánkat, hogy alternatívával tudjunk előállni. Mit is állítunk? Azt, hogy van helyünk a tárgyalóasztalnál. Ez nem csodaszer, sokak számára nem az. De nagyon fontos elem, amelynek a megoldás részét kell képeznie" - jelentette ki hozzá Rafael Grossi

Ahhoz, hogy a világ elkerülje a klímakatasztrófát, teljesen ki kell vonni a fosszilis tüzelőanyagokat az energiatermelésből, és erre csak néhány évtized maradt. Az atomenergia mellett érvelők az urán kitermeléséhez és az erőművek betonozásához kapcsolódó igen korlátozott CO2-kibocsátást emelik ki.