Civil segítséggel próbálják megtartani a kitoloncolásra várók méltóságát a mexikói határon
Az Egyesült Államokban sok, papírokkal nem rendelkező bevándorló tart joggal a kitoloncolástól, miután Donald Trump elnök mindössze pár nappal a Fehér Házba való beköltözése után beváltotta ígéretét.
Mind a republikánus, mind a demokrata kormányok évek óta próbálják kezelni az államokban illegálisan élő 11 millió ember ügyét. Idén eddig mintegy 8000 főt vettek őrizetbe. Sokakat már ki is toloncoltak.
"Ezeknek az embereknek a szomorúsága, kétségbeesése, frusztrációja egyre nő. A helyzet itt, Matamoros és Tamaulipas határán tele van könnyekkel, kétségbeeséssel. Ezeknek az embereknek tényleg nincs B tervük, nem tudják, mit tegyenek. Sokan bizonytalanságban vannak, nincsenek papírjaik, sem pénzük, sem munkájuk. Nem ismerik a várost" - magyarázta Gladys Cañas, az Ayúdanos a Triunfar Egyesület önkéntese. Ő koordinálja az ellátmányok és a humanitárius segélyek szétosztását.
"Élelmiszert, vizet, személyes higiéniai cikkeket, takarókat biztosítunk - bármit, ami segíthet nekik méltósággal élni" - mondta.
A Fehér Ház világossá tette: a papírokkal nem rendelkező bevándorlókra letartóztatás és kitoloncolás vár. Sokan azonban nem adják fel.
"Addig akarok küzdeni, amíg csak tudok, amíg nem nyílik egy másik ajtó, és az Államokban nem dolgozhatok" - mondta egy fiatal férfi.
"Itt, az USÁ-ban szeretnék munkát kapni, élni... Venni egy házat" - tette hozzá egy másik.
"Gladys története csak egy példa a sok szolidaritási cselekedetre, ami történik. Számos civil szervezet,egyesület segít a bevándorlóknak, akikre úgy tűnik, a határon kívül nem vár fényes jövő" - összegezte Roberto Macedonio, az Euronews tudósítója.