Brüsszeli példa a légszennyezettség elleni harcban

2021.06.04

Az Európai Uniónak új, szigorú szabályokra van szüksége a légszennyezettség elleni harcban - mondta az Euronewsnak a kérdés egyik szakértője **Javi López** spanyol szociáldemokrata EP-képviselő, Közben a belga fővárosban radikális tervekkel szorítanák vissza a kibocsátást.

Az unió vezetői többnyire Brüsszelben döntenek a klímavédelmi célokról és a környezetvédelemről. Eközben a belga főváros fuldoklik a szmogban, Európa tíz legszennyezettebb városának egyike. A városvezetés most a lakók segítségével kezdi mérni a légszennyezettséget. Stábunk egy brüsszeli férfi a lakásán járt, aki az ablakából méri majd a nitrogén-oxid szintet.

"Négy gyermekünk van, ezért nagyon érdekel a légszennyezés kérdése. A városban élünk, sok időt töltünk a szabadban, mert nagyon kicsi a lakásunk. Szeretnénk, ha jobb lenne a levegő a gyermekeinknek és magunknak is" - mondta a férfi.

Szeptemberben a család több mérést is végez majd. Összesen 3000 civil vesz részt a programban, az adatokat a városvezetés elemzi majd ki. A régió közlekedési minisztere 2019-ben szerezte meg ezt a pozíciót. Azóta 30 kilométer per órás sebességhatárt vezettek be az autóknak és 40 kilométernyi kerékpárutat építettek.

"A brüsszeliek tényleg szeretnének jobb levegőt és nagyobb biztonságot az utakon. Tudjuk, hogy az emberek ezt az irányt szeretnék. A mobilitási tervünk három év alatt készült el és 8 ezren véleményezték. Ez egy nagy szám volt és a legtöbben hozzászólás pozitív volt. Vagyis az emberek meg akarják változtatni a várost. Természetesen lesznek súrlódások, amíg elérünk ide. De szeretnénk elmagyarázni azt, hogy ez mindenkinek jobb lesz" - mondta a brüsszeli régió közlekedési minisztere, Elke Van den Brandt.

Egy spanyol EP-képviselő szerint viszont nem csak Brüsszelben, hanem európai szinten is lépni kell a légszennyezettség ellen. Javi López szerint ugyanis a mostani szabályok elavultak.

A levegőminőség jogai szabályozása a nyolcvanas években kezdődött. És ez részben eredményes volt, hiszen sok európai számára javult a levegő minősége. Ez egy jó pont. De a valóság 15, 20 év múlva az, hogy megváltoztak az Egészségügyi Világszervezet ajánlásai, és nekünk is fel kellene frissíteni az európai ajánlásokat, hogy ezek megfeleljenek az Egészségügyi Világszervezet iránymutatásának" - mondta López.

Az Európai Bizottság jövőre tervezi az új levegőminőségi direktíva bemutatását. Annak életbe lépéséig azonban a tagállamokat lényegében alig köti valami a szennyezettség csökkentésére.