Bővülő éjszakai vasúthálózat
Nemrégiben jelentette be a német, a francia, a svájci és az osztrák nemzeti vasúttársaság, hogy közös projektet indítanak az éjszakai vasúti járatok európai hálózatának kialakítására azzal a céllal, hogy Európa legtöbb nagyvárosát érintsék az éjszaka közlekedő szerelvények.
Kelet- és Közép-Európában már most is elég sok vonalon járnak éjszakai vonatok. Budapest mellett Bécs a legforgalmasabb csomópont.
Az Euronews által Bécsben kérdezett utasok közül egy nő azt mondta, biztonságosabbnak tartja az éjszakai vonatozást a repülésnél, egy másik pedig azt, hogy kényelmes az éjszakai vonatozás, mert úgy jut el egy helyről egy másikra, hogy közben alszik.
A vonatjegyek ugyan még gyakran drágábbak, mint a fapados repülőjáratokéi, mindazonáltal az éjszakai vonatozás egyre népszerűbb. Az európai éllovasnak számító osztrák szövetségi vasúttársaság, az ÖBB ezért vesz részt a kontinens éjszakai hálózatának bővítésében. Olyan szolgáltatást szeretnének kínálni az utasoknak, amely a repülés alternatívája lehet - mondta Bernhard Rieder, az ÖBB szóvivője.
A partnerekkel közösen bejelentett projektnek köszönhetően, az ÖBB szerelvényei hamarosan eljutnak majd Barcelonába, Párizsba vagy Amszterdamba is. Az államiak mellett azonban magánszolgáltatók is feltűntek a piacon a közeljövőben
Stockholm és Berlin, illetve Csehország és Ukrajna között induló vonatjáratokkal.
A cseh Regiojet már most is indít éjszakai vonatokat Prágából Horvátországba és Szlovákiába, de nem könnyű versenyeznie állami vasúttársaságokkal. A Regiojet azt szeretné, ha hasonló állami támogatást kapna, mint az állami vasúttársaság.
A cég szóvivője, Aleš Ondrůj azt mondta, az az álmuk, hogy fair körülmények között versenyezhessenek az állami és más magántársaságokkal, mert nem kellene különbséget tenni az állami szolgáltató és egy magáncég között.
Az Euronews tudósítója, Johannes Pleschberger arról számol be, hogy fentiek szellemében a Regiojet más magántársaságokkal közösen nyílt levelet küldött az illetékes politikusoknak. Szerintük csak az egyenlő versenyfeltételek vezethetnek az Európai zöld megállapodásban célul kitűzött klímasemlegességhez.