Bizottsági jelentés: a nőkre nagyobb csapást mér a járvány
A koronavírus-járvány következtében kialakuló gazdasági válság az emberek nagy többségére hatással van, de a nők jobban ki vannak téve a következményeknek mint a férfiak, mivel közülük többen dolgoznak az egészségügyben vagy a gondozásban.
Vagyis, a pandémia súlyosbította a nők és férfiak között fennálló egyenlőtlenségeket az élet szinte összes területén sőt, az elmúlt évek előrehaladását visszavetette.
Az Európai Bizottság most közzétett jelentése arra is rávilágít, hogy míg a járvány elleni harc frontvonalában, tehát az egészségügyi és szociális ellátásban dolgozók csaknem 86 százaléka nő, addig a járványkezelésről döntő testületekben jelen lévő nők aránya nemzeti szinten feltűnően alacsony.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet és az ENSZ adatai alapján a világon a nők 41 százaléka a pandémia által leginkább sújtott szektorokban dolgozik.
A Bizottság elemzése azt is kiemeli, hogy a korlátozó intézkedések negatív hatással voltak a fizetetlen gondozási tevékenységekre, melyeket ugyancsak főleg nők látnak el.
A brüsszeli testület tavaly ilyenkor fogadta el a nemek egyenlőségéről szóló uniós stratégiát, amely 2020 és 2025 között meghatározza a legfontosabb intézkedéseket és kötelezettségvállalásokat annak biztosítása érdekében, hogy a közösség területén mindenütt érvényesüljenek a nemek közötti egyenlőség szempontjai.