Bírósági döntés: sértik az uniós jogot a FIFA egyes szabályai
Sértik az uniós jogszabályokat, akadályozzák a játékosok szabad mozgását, és korlátozzák a klubok közötti versenyt a labdarúgó átigazolásokkal kapcsolatos egyes FIFA-szabályok az Európai Unió Bírósága szerint.
Az ügy előzménye, hogy a korábbi francia válogatott Lassana Diarra – aki játszott többek közt a Real Madridban, a Chelsea-ben és az Arsenalban is – a 2013-14-es szezon után nem tudott a belga Charleroi-hoz igazolni, miután a Lokomotiv Moszkvától elküldték, amire azért került sor, mert a klub csökkenteni akarta a fizetését, mire a játékos megtagadta az edzésre járást.
A Lokomotiv kártérítésért fordult a FIFA-hoz, melynek választottbírósága megállapította, hogy Diarrát jogos indokkal menesztették, a játékost pedig arra kötelezték, hogy több millió eurót fizessen a klubnak. Diarrát el is tiltották a játéktól amíg az ügy végleg el nem rendeződik, így bármelyik klub, amelyik leigazolta volna – a FIFA szabályai szerint – szintén felelős lett volna a Lokomotiv kárpótlásáért.
Részleteket közölve a bíróság emlékeztetett: a szóban forgó szabályokat többek között abban az esetben kell alkalmazni, ha valamely klub úgy ítéli meg, hogy egyik játékosa a munkaszerződését annak rendes lejárta előtt "alapos ok" nélkül szüntette meg. Ilyen esetben a játékos és az őt szerződtető új klub felelős a korábbi klubnak járó kártérítés megfizetéséért.
Az új klub bizonyos helyzetekben olyan büntetéssel is sújtható, hogy meghatározott időre megtiltják számára új játékosok igazolását. Végezetül pedig annak a nemzeti szövetségnek, amelyhez a játékos korábbi klubja tartozik, mindaddig meg kell tagadnia a nemzetközi átigazolásról szóló tanúsítvány kiállítását, amíg a korábbi klub és a játékos között a jogvita fennáll.
Az uniós bíróság pénteken kihirdetett ítéletében kimondta, hogy ezek a szabályok ellentétesek az uniós joggal. Indoklása szerint a szóban forgó szabályok alkalmasak arra, hogy akadályozzák a szabad mozgást azon hivatásos labdarúgók esetében, akik tevékenységüket azáltal kívánják előmozdítani, hogy egy új, az unió valamely másik tagállamában letelepedett klubnál folytatnák munkájukat.
Ami a versenyjogot illeti, a bíróság azt állapította meg, hogy a vitatott szabályok célja az unióban letelepedett hivatásos labdarúgóklubok között esetlegesen fennálló verseny korlátozása, sőt megakadályozása. Az uniós bíróság arra emlékeztetett, hogy a hivatásos labdarúgás ágazatában alapvető szerepet játszik a már képzett játékosok leigazolásáért folyó verseny.
Azon szabályok tehát, amelyek általános jelleggel korlátozzák a verseny e formáját, a munkaerő elcsábítását megakadályozó megállapodásokkal mutatnak hasonlóságot - mondták. Végezetül a bíróság megállapította azt is, hogy a szóban forgó szabályok nem tűnnek sem elengedhetetlennek, sem szükségesnek.