Bevándorlás: hároméves mélyponton az EU-ba történő illegális belépések száma
A Frontex szerint az Európai Unióba érkező illegális bevándorlók száma egy év alatt 38%-kal csökkent. Az Európai Unióba történő illegális belépések száma három éve a legalacsonyabb.
A Frontex, az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség szerint 2024-ben 239 ezer illegális határátlépést regisztráltak az EU határain.
Ez 38%-os csökkenést jelent 2023-hoz képest.
A Földközi-tenger középső részén és a Nyugat-Balkánon regisztrált illegális beutazások egy év alatt 59%-kal, illetve 78%-kal csökkentek.
A Földközi-tenger középső részén keresztül történő illegális beutazások "jelentősen csökkentek annak köszönhetően, hogy az EU támogatja a tunéziai és líbiai hatóságokat, amelyek feltartóztatják az Európai Unióba átkelni próbáló hajókat" - mondta Vít Novotný, a Wilfried Martens Centre for European Studies kutatója.
Vít Novotný
szerint a nyugat-balkáni útvonalat használók számának csökkenése
"valószínűleg az EU azon erőfeszítéseinek eredménye , hogy a
nyugat-balkáni országokkal együttműködve összhangba hozza a
vízumpolitikájukat az EU e téren folytatott politikájával".
Másrészt a Kanári-szigeteken regisztrált illegális érkezések egy év alatt 18%-kal nőttek, ami nyomás alá helyezte Spanyolországot.
Emellett az EU keleti szárazföldi határainál csaknem megháromszorozódott az érkezők száma, nem utolsósorban azért, mert Fehéroroszország a bevándorlókat az EU destabilizálására használja fel.
"A szabálytalan migrációs áramlások nem tűnnek el e politikák eredményeként, de irányuk és az emberi életet fenyegető kockázat mértéke megváltozhat. Például a fokozott felügyelet vagy az elrettentő intézkedések bizonyos útvonalak mentén hatással lehetnek az útvonalváltásra"- mondta Eleonora Milazzo, a Migrációs Politikai Központ és az Egmont Intézet kutatója az Euronewsnak.
Ezeket a számokat azonban nem szabad elhamarkodottan kezelni, mivel egyes átkeléseket nem észlelnek. Nem tesznek különbséget a gazdasági bevándorlók és a menedékkérők között sem. "Azok között, akik megpróbáltak bejutni, annak ellenére, hogy számos akadályba ütköznek a bizonytalanság és a háború elől menekülve, hányan vannak a menedékkérők, azok az emberek, akik jogszerűen kérnek menedéket Európában?" - kérdezi Sergio Carrera, a CEPS kutatója.
Csak 2024-ben több mint 2300 ember tűnt el vagy halt meg, amikor megpróbált átkelni a Földközi-tengeren - derül ki a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM), az ENSZ egyik ügynökségének adataiból.