Berlinben népszavazás döntött ingatlancégek kisajátításáról

2021.09.27

Vasárnap a német fővárosban nemcsak parlamenti választások voltak, de népszavazást is tartottak arról, kisajátíthatók lehetnek-e a nagy lakáskonszernek. A szavazók 56,4 százaléka igent mondott, 39 százalékuk ellenezte az elképzelést.

Berlinben a szavazófülkék egy részénél káoszt és fennakadást okozott, hogy az országos és a helyi törvényhozási választás mellett a kerületi képviselőtestületek megválasztásán is részt lehetett venni, valamint egy helyi népszavazáson is.

A kérdés egyes lakásüzemeltető cégek köztulajdonba vétele volt, így a valamennyi ügyben voksoló szavazóknak a Bundestag-választás két szavazólapja - egyéni körzet, pártlisták - mellett három másik szavazólapot is ki kellett tölteniük.

A berliniek 56,4 százaléka, azaz több mint egymillió ember mondott végül igent az elképzelésre, 39,0 százalék pedig elutasította azt - közölte hétfő reggel az állami választási hivatal. "A Deutsche Wohnen & társai kisajátítása" című referendumon a berliniek arról döntöttek, hogy a 3 ezernél több lakás tulajdonló nagy cégeket az állam kisajátíthatja.

Az elfogadott határozat szövege felszólítja a berlini szenátust, hogy "kezdeményezzen minden olyan intézkedést", amely az ingatlanok "köztulajdonba" vételéhez szükséges, és dolgozzon ki egy erre vonatkozó törvényt. Az elképzelés azokra a 3 ezernél több berlini lakással rendelkező cégekre vonatkozik, amelyek "nyereségszerzési szándékot" követnek.

Ezeket úgymond "társadalmiasítani" kell, azaz kártalanítás fejében egyszerűen kisajátítani, és egy közjogi intézményre átruházni. Ez mintegy 240 ezer lakást érintene, Berlin bérlakásállományának mintegy 15 százalékát, és 29-36 milliárd euróba kerülne. A népszavazás kezdeményezői úgy vélik, ily módon megállítható a lakbérek növekedése, és hosszú távon megfizethetők maradnak a lakásbérleti árak.

A népszavazás jogilag nem kötelező érvényű, mivel nem egy konkrét törvényjavaslatról szólt. Ezzel együtt az új szenátusnak és az újonnan megválasztott képviselőtestületnek foglalkoznia kell majd vele. Az SPD, a CDU, az AfD és az FDP elvetik a kisajátítás eszközét, a szélsőbaloldali Linke lelkesen támogatja, a Zöldek végső eszközként elfogadják. Ingatlanszakértők szerint nagy a veszélye annak, hogy a lépés elijeszti a lakásbefektetőket a piacról.