Belgium 2018 óta kormány nélkül
Belgiumnak 2018 decembere óta nincs működő kormánya. A tavaly nyári választásokon sem jött létre egy életképes koalíció.
A 11 millió lakosú országot két nagy nyelvi közösség alkotja: a flamand és a vallon, meg egy német kisebbség az ország keleti részén. A politikai helyzet a végletekig megosztott, és iszonyúan szövevényes - jelenti Méabh McMahon, az Euronews tudósítója.
- Belgium az egyetlen föderatív berendezésű ország, ahol nincsenek föderatív pártok. Helyettük van két liberális, két szocialista párt, és így tovább. A pártok töredezettsége azt jelenti, hogy több pártra van szükség a koalíció létrehozásához - ismerteti a körülményeket Dave Sinardet, a brüsszeli egyetem professzora.
Ráadásul a vallonok balra: a szocialistákra és a zöldekre szavaztak. A flamandok a jobboldalt választották: a centristákat és a szélsőjobbot. Eközben a két vezető párt, amely koalícióra próbál jutni, ki sem jön egymással.
- A két nagy párt a nyelvi határ két oldalán tevékenykedik. Mindkettő a másikat ellenségként ábrázolja, és ez alaposan megnehezíti a koalíció létrejöttét - mondja Dave Sinardet.
Ez a mindennapokban nem érezhető. A vonatok járnak, a szemetet begyűjtik, a béreket kifizetik. Aggasztó inkább az, hogy kormány nélkül milyenek lehetnek a hosszú távú következmények.
- A belga költségvetési rendszer már ma problémás. Ha nem következik be változás, irányítás nélkül marad a büdzsé. A pártok a választási kampányban fontos kérdésekre: a klímaváltozásra és a mobilitás gondjaira hivatkoznak. Ezek Belgium súlyos problémái - hangoztatta az egyetemi tanár.
- A felsorolt okok miatt Belgiumban gyakran merül fel az ország kettéosztásának a kérdése. Az egyik politikai csoportosulás Belgium végéről beszél kiáltványában. Flandriában sokan hajlamosak a válásra. A vallonok azonban nem hagynák ott a belga hasábburgonyát, a gofrit, a királyt, a foci válogatottat, és persze Brüsszelt, a nemzetközi fővárost, amely összetartja az országot. Legalábbis egyelőre - tudósít Méabh McMahon.