Bár az új autók környezetbarátabbak, de összességében nem csökken a károsanyag-kibocsátásuk

2024.01.25

Bár az új benzin- és dízelmotorok környezetbarátabbak, a legújabb autók nagyobbak és erősebbek. Ez azt eredményezte, hogy a valós szén-dioxid-kibocsátás továbbra is magas.

"Az egyik oka annak, hogy a dízel illetve a benzines autók miatt nem csökkent a károsanyag-kibocsátás, például az, hogy a SUV-piac jelentősen nőtt. Az autók egyre nehezebbek, bár talán a motorok egyre hatékonyabbak. Ezeknek az autóknak a tömege, számos biztonsági intézkedés és egyéb felszerelés, amelyet az autókhoz adnak, többé-kevésbé azonossá teszi őket. Ez egy másik oka annak, hogy a benzines és dízelmotoros autók károsanyag-kibocsátása nem csökkent" - mondta Jindrich Dolezal, az Európai Számvevőszék vezető könyvvizsgálója.

Az Európai Számvevőszék adatai szerint az elmúlt 10 évben a dízelautók összesített károsanyag-kibocsátása változatlan maradt, míg a benzinüzemű járművek esetében kis mértékben, 4,6%-kal csökkent. Ebben az időszakban az autók átlagosan 10%-kal nagyobb tömegre és 25%-kal nagyobb teljesítményre tettek szert. Az autók károsanyag-kibocsátásának valódi csökkenése az elektromos autók elterjedésének köszönhető az EU-ban. A blokk azonban kihívásokkal néz szembe az alapanyagok és az akkumulátorgyártás terén ezen a területen.

"Az uniós források leginkább a megújuló energiára irányulnak és a töltőinfrastruktúra sűrűségének növelésére. Létezik tulajdonképpen a nyersanyagtörvény, ami remélhetőleg nagyobb biztonságot nyújtana az akkumulátorok gyártásához szükséges alapanyagok terén. Tehát úgy gondolom, hogy az EU mostanra már teljes váltásba kezdett, és minden beruházás a tiszta dolgokra irányul" - tette hozzá Jindrich Dolezal.

A közlekedési ágazat CO2-kibocsátása az elmúlt években tovább nőtt. 2021-ben az EU teljes üvegházhatású gázkibocsátásának 23%-át tette ki, és ennek több mint felét a személygépkocsik adják.