Az USA elhalasztja a csapatkivonást Afganisztánból

2021.04.14

Szeptember 11-ig, a terrortámadások 20. évfordulójáig az összes amerikai katona kivonul Afganisztánból - közölték washingtoni kormánytisztviselők. A hírt várhatóan szerdán hivatalosan is bejelenti Joe Biden elnök.

Biden döntése azt jelenti, hogy nem tartják be az előző elnök, Donald Trump által ígért határidőt, május 1-jét a csapatok kivonására. A Trump-adminisztrációval kötött tavaly februári megállapodásban az iszlamista szélsőséges mozgalom vállalta, hogy felhagy a támadásokkal, és leül tárgyalni a kabuli kormánnyal.

A tálibok korábban jelezték, ha Washington és a NATO nem vonja ki katonáit a tervezett májusi határidőig, akkor ismét támadásokat fognak végrehajtani.

Az amerikai vezetés régóta szeretné lezárni a konfliktust, fokozatosan vonja ki az alakulatokat az országból, átadva a hatásköröket az afgán kormánynak és hadseregnek. Miközben 2010-ben még nagyjából 100 ezer amerikai katona szolgált Afganisztánban, ez a szám mára 2500-ra apadt.

Az afgán kormány azonban nem tudta megerősíteni hatalmát, az ország egyes részeit most is a tálibok ellenőrzik.

Sokan attól tartanak, hogy ha elhagynák az amerikai csapatok Afganisztánt, a tálibok újra átvennék a hatalmat az országban. A kabuli vezetés ezért nem támogatja a kivonulást. A béketárgyalások jelenleg is zajlanak a felek között.

Az utóbbi 20 évben, mióta George Bush a szeptember 11-i támadások után háborút hirdetett a terror ellen, kb. 800 ezer amerikai katona járta meg Afganisztánt.

Washingtonban úgy ítélik meg, hogy az USA néhány éve elérte a háború célját, azt, hogy Afganisztánban ne működjenek terrorszervezetek, melyek képesek csapást mérni az Egyesült Államokra és Európára. Az amerikaiak úgy látják, az a fenyegetés, ami Afganisztánból az Egyesült Államokra irányul, már helyszíni katonai jelenlét nélkül is kezelhető.